Czas wolny

Światowy Dzień Kota w Łodzi. Dołącz do akcji w centrum handlowym i wesprzyj bezdomne zwierzęta! Opublikowano 17 lutego 2022

Pod opieką lokalnej Fundacji Izy Milińskiej „Kocia Mama” znajduje się blisko 180 kotów (w tym koty w enklawach), które czekają na znalezienie domu. Już 18 i 19 lutego będzie można im pomóc przekazując m.in. kocie smakołyki podczas akcji w łódzkim centrum handlowym Nowa Górna.

17 lutego w Polsce obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Kota. To znakomita okazja, aby wesprzeć wolno żyjące i bezdomne mruczki. Jak alarmują kocie azyle, jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, który nie oszczędza futrzaków.

Nadarzy się ku temu możliwość już w najbliższy weekend, 18 i 19 lutego w Nowej Górnej przy ul. Kolumny 6/36, gdzie będzie można dołączyć do zbiórki karmy i akcesoriów na rzecz podopiecznych Fundacji „Kocia Mama” w Łodzi. Akcja potrwa w piątek i sobotę od godz. 10 do 18.

Przekazać można m.in. suchą i mokrą karmę dla kociąt oraz dorosłych kotów, podkłady higieniczne, żwirek, środki czystości, ale także dobrowolny datek do puszki. Łodzianie mogą pozostawić dary przy stoisku Punktu Lokalnych Inicjatyw Społecznych obok W. Kruk na pasażu centrum handlowego.

Wolontariusze fundacji poprowadzą także kiermasz kocich gadżetów, gdzie będzie można zakupić rękodzieło m.in. maskotki, artykuły papiernicze, torby, biżuterię oraz gadżety fundacyjne. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby czworonogów z łódzkiego azylu dla kotów, m.in. na szczepienia, kastrację/sterylizację czy leczenie weterynaryjne.

Znajdą tu coś dla siebie również karmiciele kotów środowiskowych oraz osoby zainteresowane przygarnięciem zwierzaka. Na miejscu dostępny będzie punkt informacji, w którym będzie można skorzystać z porad i dowiedzieć się m.in. jak wygląda proces adopcji oraz jakie warunki należy spełnić, aby zostać pełnoprawnym opiekunem futrzaka.

Warto pamiętać, że na adopcję czekają nie tylko młode kocięta, ale również dorosłe koty. Wśród nich jest m.in. 10-letnia Psotka, biało-rudy 6-letni Czaki czy 4,5-letni Kotlet, które byłyby świetnym kompanem m.in. dla starszych osób. Przypomina o tym zainicjowana w lutym kampania społeczna fundacji „Jesień życia z kotem”, która ma promować adopcję kocich seniorów wśród starszych osób i zapobiegać ich wykluczaniu.

Koty dorosłe potrafią kochać równie mocno. Do tego są spokojniejsze, stabilniejsze, mają ukształtowany charakter i swoje nawyki, są także dokładnie przebadane i zabezpieczone pod względem rozrodczym. Dlatego w przypadku osób starszych, mieszkających samotnie, które popadają w apatię, taki towarzysz w domu pełni rolę wręcz terapeutyczną, potrafi wnieść wiele radości i zmotywować do aktywności. Z kolei dojrzały kot zyskuje kochającego opiekuna i bezpieczny dom na ostatnie lata życia wyjaśnia Iza Milińska, szefowa Fundacji „Kocia Mama” z Łodzi.

Dla osób, które z różnych powodów nie mogą przygarnąć kota, jest możliwość adopcji wirtualnej będąca znacznym wsparciem dla mruczków, które dożywotnio będą przebywać pod opieką Fundacji „Kocia Mama”. – Ze względu na swój zaawansowany wiek i zły stan zdrowia, nie mają one żadnych szans na adopcję, dzięki wolontariuszom mają natomiast zapewniony byt i opiekę lekarską do końca swoich dni – dodaje Iza Milińska.

W łódzkim centrum handlowym nie zabraknie także rozrywki dla rodzin z dziećmi. Wolontariusze fundacji przygotowali bezpłatne atrakcje dla najmłodszych m.in. malowanie buziek w kocie pyszczki, kocie rebusy, zgadywanki i zagadki.

To już kolejny raz, gdy jednoczymy siły z Fundacją „Kocia Mama” i zachęcamy do wsparcia bezdomnych kotów. Form pomocy jest wiele, warto rozeznać na miejscu opcje takie jak dom tymczasowy, zakupy na kocich bazarkach, przekazanie 1% podatku, wolontariat czy e-wolontariat mówi Marta Sójkowska, przedstawicielka centrum handlowego Nowa Górna w Łodzi.

 

Autor artykułuRedakcja