Czas wolny

Zbiórka darów w Nowej Górnej nabiera rozpędu. Możesz pomóc rodzinom z Ukrainy Opublikowano 29 marca 2022

Żywność, środki higieniczne, produkty dla dzieci i środki opatrunkowe – to tylko niektóre z rzeczy, jakie łodzianie mogą przekazać na rzecz uchodźców w centrum handlowym Nowa Górna. Zbiórka produktów potrwa do 31 marca.

CH Nowa Górna przy ul. Kolumny 6/36 to jedno z miejsc w którym wciąż można wspomóc uchodźców wojennych z Ukrainy. W tym celu wystarczy odwiedzić punkt zbiórkowy, powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Kocham Łódź oraz sklepem Carrefour, który działa codziennie (z wyjątkiem niedzieli) w godz. 11-19 na pasażu obiektu.

Gromadzone dary na bieżąco trafiają do rodzin, w tym matek z dziećmi. Staramy się przy tym, aby wsparcie było dokładnie przemyślane, a produkty dobrane według realnych potrzeb obywateli Ukrainy. W tym celu lista jest na bieżąco aktualizowana i konsultowana ze stowarzyszeniem mówi Marta Sójkowska, przedstawicielka Nowej Górnej.   

Co aktualnie się na niej znajduje? Przede wszystkim produkty spożywcze o długim terminie ważności, tj. konserwy, makarony, dżemy, ryż, kasze, herbaty, kawy, mleko UHT i słodycze, ale także owoce i warzywa w puszce.

Następnie są to kosmetyki i środki czystości np. szampony, mydła i żele pod prysznic, proszki i płyny do prania, środki higieny osobistej (np. podpaski) oraz pampersy dla dzieci. Przekazywać można także lekarstwa i środki opatrunkowe m.in. gazy jałowe i kompresy jałowe, opaski dzianinowe, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, koce, koce termiczne i śpiwory.

I tym razem łodzianie nie zawodzą. Do tej pory, dzięki ich wsparciu, w Nowej Górnej udało się zebrać aż 8,6 tony produktów, które trafią do najbardziej potrzebujących. – Zbiórka cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających nasze centrum. Zdarzyła się nawet sytuacja, że jeden z klientów zakupił produkty o wartości kilku tysięcy złotych! To imponująca postawa, ale tak naprawdę liczy się każda rzecz i każda forma wsparcia – zapewnia przedstawicielka obiektu.

W zbiórkę zaangażowała się także bezpośrednio Nowa Górna. Centrum handlowe przekaże najpotrzebniejsze produkty m.in. żywność, środki higieniczne oraz czystości Fundacji „Swoboda”, gdzie schronienie znalazły dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Dodatkowo zakupi sprzęt i elementy wyposażenia mieszkania dla Ukraińców, którzy osiedlili się w Łodzi.

– Większość rodzin uciekając przed wojną musiała zostawić nie tylko dom, ale i cały swój dobytek, a przekraczając granicę polsko-ukraińską ląduje w całkiem nowej rzeczywistości. Dlatego kompletujemy nowe rzeczy, które przydadzą się podczas pobytu w Polsce. Są to m.in. sofy, ciepłe koce, sprzęt RTV i AGD np. pralki czy garnki – informuje Marta Sójkowska.

Nowa Górna do wsparcia zachęca również dzieci zamieszkałe w okolicy, które na znak solidarności z Ukrainą codziennie tworzą prace plastyczne podczas wizyty w centrum. Powstała z nich unikalna wystawa, którą można obejrzeć na pasażu obiektu.

 

Autor artykułuRedakcja