Gastrologia

Zgaga? Jest na to sposób Opublikowano 8 grudnia 2018

Sezon świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Przed nami kulinarna uczta, na samą myśl już ślinka cieknie. Sernik z rodzynkami, makowiec, lukrowane pierniki, ryby, suszone owoce no i śledzie. Kilkudniowa rozkosz dla podniebienia może okazać się prawdziwą gehenną dla układu pokarmowego... Świąteczne smakołyki bywają częstym powodem zgagi. Jak radzić sobie z paleniem w gardle? Sprawdź domowe sposoby.
Zgaga na celowniku 
 
Pieczenie w gardle, nieprzyjemny ucisk przy połykaniu i palenie w okolicy mostka to najpopularniejsze objawy zgagi. Przypadłość dobrze znana, zawsze pojawia się w najmniej odpowiednim momencie i psuje nasze samopoczucie. Czas dowiedzieć się dlaczego. 
 
Zgaga to nic innego jak refluks żołądkowo-przełykowy w trakcie, którego kwaśne treści żołądkowe cofają się do przełyku, powodując dławiący ból. Niesmak i dyskomfort spowodowany jest nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku. Poprawnie funkcjonujący zwieracz powinien uniemożliwiać dotarcie kwasów do przełyku. Powstanie zgagi świadczy o obniżonym napięciu mięśnia i braku ochrony między żołądkiem a gardłem. 
 
Kiedy nadchodzi?
 
Grudzień to miesiąc podwyższonego poziomu stresu i ciągłego niedoczasu. Jesteśmy w pełni zaangażowani w świąteczne obowiązki i często zapominamy o regularnych posiłkach czy odpowiednim nawadnianiu. To właśnie złe nawyki żywieniowe, stres i brak snu sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na zgagę. Co robić? 
 
Podczas świątecznego zamieszania planuj zadania tak, aby mieć czas na obiad i przede wszystkim zjeść go w spokoju. Pośpiech w tym wypadku może być niebezpieczny. Jedząc szybko, połykamy większe ilości powietrza, które mogą prowadzić do rozluźnienia mięśnia przełyku. 
 
Pomocne zioła i napary
 
Kiedy dopadnie nas zgaga nie ma czasu na eksperymenty, dlatego warto mieć w pogotowiu produkty, które pomogą przetrwać pieczenie. Naturalnym sposobem na walkę ze zgagą są zioła m.in. kminek, rumianek oraz koper włoski. Napar z ziół eliminuje zgagę a do tego wspiera organizm, podczas trawienia. W uśmierzeniu bólu pomoże również mięta, powszechnie stosowana na bóle brzucha. 
 
Ze zgagą rozprawi się także imbir. Napar z tej rośliny złagodzi pieczenie i usunie niesmak pozostały w ustach. Napój imbirowy najlepiej przygotowywać ze świeżej rośliny zalewając ją ciepłą wodą. Naturalny lek będzie gotowy do wypicia po 10 minutach.
 
Refluks żołądkowo-przełykowy zwalczy też cynamon. Łyżeczkę przyprawy zalej wrzątkiem, odczekaj 10 minut i odcedź. Powstały napar wypij i ciesz się dobrym samopoczuciem. 
 
Soda nie tylko do ciasta
 
Zgagę załagodzi również związek chemiczny wykorzystywany do pieczenia ciast i babeczek. Mowa oczywiści o sodzie oczyszczonej, która wspomaga trawienie oraz eliminuje kwasowość. Jeśli dopadnie cię zgaga, wymieszaj łyżeczkę sody w szklance letniej wody. Pamiętaj, nie wszystkie leki są smaczne. Ważne, że są skuteczne! 
 
Ulgę przyniesie guma 
 
Pomocne w czasie zgagi będzie również żucie gumy. Pamiętaj jednak, żeby nie miała ona w składzie cukru! Najlepiej, żeby była to guma ziołowa wzbogacona o ekstrakt z lukrecji, która pozostawia charakterystyczny posmak w ustach i zwalcza zgagę. O gumę pytaj w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. 
 
Kawie powiedz nie
 
W momencie pojawienia się zgagi trzeb szybko działać i podejmować właściwe kroki, aby zniwelować pieczenie. Jeśli udało ci się złagodzić dyskomfort, dbaj o to, aby zgaga szybko nie powróciła. Przyjrzyj się swojej diecie. Czy nie pijesz za dużo kawy? Kofeinowy napój, choć dodaje energii i poprawia nastrój, może podrażniać żołądek i jelita. Staraj się ograniczyć ilość pitych kaw i przede wszystkim nie sięgaj po nie przed zjedzeniem śniadania.
 
Autor artykułuRedakcja