NewsyNeurologia

Ultradźwiękami w mózg Opublikowano 10 paźdźiernika 2024

Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zabieg na drugą półkulę mózgu przy użyciu MRg FUS przeprowadzony w Szpitalu Medicover

Szpital Medicover w Warszawie dokonał przełomowego osiągnięcia, przeprowadzając pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej procedurę na drugą półkulę mózgu przy użyciu zaawansowanej technologii MRg FUS. Zabieg, przeprowadzony przez prof. dr hab. n. med. Mirosława Ząbka oraz jego zespół, otwiera nową erę w leczeniu drżenia samoistnego oraz drżennej postaci choroby Parkinsona.

W 2023 roku Szpital Medicover w Warszawie rozpoczął stosowanie bezinwazyjnej metody MRg FUS (Magnetic Resonance-guided Focused Ultrasound Surgery) do leczenia drżenia samoistnego oraz parkinsonowskiego. Szpital dysponuje najbardziej zaawansowanym systemem na świecie, czyli Exatable Neuro firmy Insightec. Technologia ta pozwala na precyzyjne uszkodzenie dysfunkcyjnych struktur mózgu odpowiedzialnych za drżenie, bez konieczności otwierania czaszki pacjenta. Zabieg jest nie tylko bezpieczny, ale także przynosi natychmiastowe efekty – drżenie ustępuje już na stole operacyjnym.

W terapii stosuje się skupione fale dźwiękowe, które docierają do mózgu. Zabieg jest przeprowadzany pod nadzorem rezonansu magnetycznego, co umożliwia precyzyjne określenie i zlokalizowanie obszaru leczenia. Lekarz, wykorzystując ultradźwięki, poprawia funkcję mózgu odpowiedzialną za drżenie. Na początku ultradźwięki podgrzewają tkankę w sposób odwracalny, a po ocenie skuteczności terapii i upewnieniu się, że nie występują działania niepożądane, przeprowadza się ablację, co przynosi pacjentowi ulgę. W trakcie zabiegu pacjent pozostaje przytomny. Cała procedura trwa tylko kilka godzin, a objawy choroby zaczynają ustępować niemal natychmiast. Jednorazowo zabiegowi poddawana jest tylko jedna półkula, tym samym przynosi efekt  w połowie ciała. Procedurę można wykonać na drugiej półkuli dopiero po upływie minimum dziewięciu miesięcy.

Od kiedy rozpoczęliśmy zabiegi w 2023 roku czuliśmy, że będzie to tylko kwestia czasu, kiedy widząc pozytywne efekty leczenia i przede wszystkim odczuwając znaczącą poprawę w jakości swojego codziennego życia pacjenci zaczną powracać do nas, aby poddać się procedurze również na drugą półkulę. – mówi Anna Nipanicz, Dyrektor Szpitala Medicover.

Procedury dokonywane za pomocą MRg FUS w Szpitalu Medicover wykonywane są pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Mirosława Ząbka, cieszącego się uznaniem na całym świecie neurochirurga. Profesor jako pierwszy w Polsce przeprowadził tak unikalne operacje jak: wszczepienie stymulatora mózgu w leczeniu dystonii, drżenia samoistnego, choroby Parkinsona, zespołu Tourette’a. Jest również pionierem terapii genowej.

Drżenie jest zaburzeniem ruchu, które najbardziej rzutuje na jakość życia Pacjenta. Dlatego to nic dziwnego, że pacjenci dążą do eliminacji tego objawu obustronnie.  To wielkie osiągnięcie, że to prywatny ośrodek z Polski jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadził zabieg na drugą półkulę – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek.

Zespół działający w Szpitalu Medicover ma na swoim koncie najwięcej przeprowadzonych zabiegów w Polsce – co już jest olbrzymim osiągnięciem. Natomiast przeprowadzone w połowie sierpnia operacja na drugą półkulę mózgu, jako pierwsza tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, stanowi kolejny krok w rozwoju innowacyjnych metod leczenia w Polsce. Zabieg przeprowadzili:

·       prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek,

·       dr n. med. Paweł Gutowski,

·       lek. Mikołaj Raźniak.

Kwalifikację do zabiegu trzydziestoczteroletniego Pacjenta przeprowadziła dr n. med. Justyna Zielińska-Turek.

Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że w przypadku tego konkretnego pacjenta mówimy teraz o całkowitym wyleczeniu choroby, na którą cierpiał, czyli drżenia samoistnego. – dodaje prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek.

Autor artykułuRedakcja