Czas wolny

Rozmowy o ekologii i warsztaty tworzenia eko-latawców w toruńskim centrum handlowym Opublikowano 29 kwietnia 2022

Jak twórczo wykorzystać odpady, które na co dzień wyrzucamy na śmietnik? Będzie się można tego dowiedzieć podczas najbliższych bezpłatnych warsztatów dla dzieci w Nowych Bielawach, organizowanych we współpracy z Fundacją dla Edukacji Ekologicznej. Te odbędą się w sobotę, 30 kwietnia w godz. 10-16.

Już 30 kwietnia w godzinach od 10 do 16, w toruńskich Nowych Bielawach odbędą się ogólnodostępne warsztaty rękodzieła utrzymane w duchu zero waste. W ich trakcie najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli stworzyć eko-latawce z… odpadów.

Do ich budowy uczestnicy wykorzystają m.in. plastikowe butelki, słoiki, sznurówki, sznurki, skrawki materiałów z ubrań, patyczki po lodach, stare gazety, makarony lub kasze. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma wykonany przez siebie latawiec na własność.

­– Podczas zajęć połączymy przyjemne z pożytecznym. Manewrowanie latawcem to nie tylko świetna zabawa dla całej rodziny, ale także idealne ćwiczenie umiejętności z zakresu motoryki małej –  informuje Marta Sójkowska, przedstawicielka Nowych Bielaw.

W sobotę nie zabraknie również solidnej porcji wiedzy na temat ekologii. Partnerem warsztatów jest Fundacja dla Edukacji Ekologicznej, której przedstawiciele porozmawiają z dziećmi m.in. o znaczeniu segregacji śmieci i doradzą, jak za pomocą drobnych gestów można przysłużyć się środowisku naturalnemu.

– Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak prosto wyczarować z surowców wtórnych latające dzieła sztuki. To tylko jedna z inspiracji na kreatywne wykorzystanie odpadów i nadanie im nowego zastosowania. W ten sposób uczymy najmłodszych nieszablonowego myślenia, ale i troski o planetę – dodaje Marta Sójkowska.

Warsztaty odbędą się na pasażu centrum przy sklepie Carrefour.

To jednak nie pierwsza tego typu akcja w toruńskim centrum handlowym. W poprzedni piątek, 22 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, w całej Polsce odbywały się akcje sprzątania świata.

W Toruniu przyłączyło się do niej centrum handlowe Nowe Bielawy przy ul. Olsztyńskiej oraz pracownicy hipermarketu Carrefour, którzy do sprzątania okolicznego lasu zaprosili również lokalne szkoły podstawowe. W akcji wzięło udział blisko 100 uczniów Szkoły Podstawowej nr 28 w Toruniu oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu. W sumie udało się zebrać około 30 worków śmieci.

 

Autor artykułuRedakcja