Czas wolny
Świat skupiony wokół ziół. Jedyny taki Dom w Polsce znajduje się w Brennej Opublikowano 30 listopada 2018
Od 2013 roku Gmina Brenna uczestniczy w międzynarodowym projekcie, polegającym na ścisłej współpracy z czeską miejscowością partnerską- Bystrzycą. Podstawowym celem tego współdziałania jest zniesienie ograniczeń, które wynikają z granic państwowych, wymiana doświadczeń oraz promowanie regionu Beskidu Śląskiego. W ramach omawianej działalności od kilku lat realizowane są na terenie Gminy Brenna oraz Bystrzycy wspólne projekty.
I tym razem słusznie postawiono na współpracę. Podjęto decyzję, aby razem z czeskimi partnerami stworzyć produkt turystyczny, który wykorzysta potencjał zasobów naturalnych oraz będzie miał znaczenie kulturowe dla obydwu miejscowości. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa, dzięki środkom finansowym pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska.
Nakładem pracy wielu osób powstało wyjątkowe miejsce- Beskidzki Dom Zielin “Przytulia” w Brennej, którego zadaniem jest przedstawienie niezwykle ważnej roli roślin w dawnym życiu codziennym Górali Beskidzkich. Równolegle w oddalonej o niecałe 50 km czeskiej Bystrzycy utworzono muzeum, które przedstawia kulturę ludową górali beskidzkich oraz dziedzictwo powiązań polsko-czeskich w regionie Beskidu.
Wymienione instytucje ściśle ze sobą korespondują, podejmując tematykę ludowości i dawnych obyczajów. Razem tworzą wizytówkę wspólnego dla nich regionu Beskidu Śląskiego.
Beskidzki Dom Zielin “Przytulia” to miejsce, które w niezwykły sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Ludowe mądrości przedstawione zostały w interesujący sposób, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Starannie wybrane informacje i materiały dydaktycznie dostarczają wiedzy merytorycznej z zakresu botaniki, historii, ziołolecznictwa, ludowych obyczajów i innych dziedzin nauki.
Interaktywna wystawa to przedstawienie praktycznej i mistycznej roli ziół w życiu codziennym minionych pokoleń. Echa dawnych tradycji do dzisiaj spotykane są w życiu codziennym mieszkańców Gminy Brenna, w Domu Zielin można poznać ich genezę.
Odwiedzających breńską "Przytulię" wita zapach ziół, co stanowi swego rodzaju zaproszenie do świata, w którym dawne dzieje opowiedziane zostały w bardzo przystępny sposób, a rośliny zielne stały się ponadczasowym elementem łączącym pokolenia. Kolejne części wystawy to konkretna dawka informacji teoretycznych, doskonale poparta przykładami praktycznymi- w formie eksponatów, filmów i nagrań. Wokół budynku znajduje się herbarium, czyli ogródek ziołowy, gdzie zgromadzone zostały najważniejsze zioła naszego regionu. Ostatnim punktem odwiedzin Domu Zielin jest możliwość degustacji ziołowych herbat.
Po takim przygotowaniu można już śmiało wyruszać na spacer po okolicy i samodzielnie rozpoznawać napotkane rośliny zielne. Doskonałym pomysłem będzie również odwiedzenie lokalnych restauracji i kawiarni, które w ramach cyklu “Brenna ziołami pachnąca” przygotowały dania specjalne.
Sztab profesjonalistów zadbał o całokształt przedsięwzięcia. Powstały materiały promocyjne z udziałem lokalnych działaczy i artystów. Na potrzeby projektu zaadaptowany został przedwojenny budynek Gminnego Ośrodka Kultury, którego walory stanowią przykład dawnej architektury regionalnej. Przeprowadzona przez Gminę rewitalizacja sprawiła, że budynek odzyskał dawną świetność. Kameralna scena i przestrzeń wewnątrz, czynią Przytulię doskonałym miejscem na spektakle, koncerty, wykłady.
Autor artykułuRedakcja
Inne podobne artykuły:
- Majowa łąka zakwitnie w CH Nowe Bielawy! Książnica Kopernikańska zaprasza dzieci na warsztaty kreatywne
- Rozmowy o ekologii i warsztaty tworzenia eko-latawców w toruńskim centrum handlowym
- Gdzie po zakupy na Wielkanoc? W krakowskim centrum handlowym rusza Jarmark Produktów Regionalnych
- Zbiórka darów w Nowej Górnej nabiera rozpędu. Możesz pomóc rodzinom z Ukrainy