DietaCzas wolnyNowości z rynku
Polacy uwielbiają grillować – ale czy wiedzą, jak robić to bezpiecznie? Opublikowano 20 czerwca 2018
Jak wynika z badania „Grillowe zwyczaje Polaków” przeprowadzonego w 2017 r. przez IQS[i], aż 81% z nas grilluje co najmniej raz w roku. Robimy to zwykle spontanicznie i bez okazji, traktując grill jako pretekst do spotkania z bliskimi (tak twierdzi 92% ankietowanych). Słońce, relaks, dobre jedzenie i zabawa – wszystko to sprzyja odpoczynkowi. W swobodnej atmosferze łatwo jednak zapomnieć o podstawowych zasadach, którymi powinniśmy kierować się, by czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi był nie tylko radosny, ale i bezpieczny.
Sezon grillowy ruszył już na dobre. Pamiętajmy jednak, że ta przyjemna i wydawałoby się prozaiczna czynność wiąże się z koniecznością rozpalenia ognia, a co za tym idzie - może stać się przyczyną pożaru, jeśli nie będziemy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tymczasem statystyki straży pożarnej pokazują, że najczęstszą przyczyną pożarów jest od lat człowiek i właśnie nieostrożne posługiwanie się ogniem.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, którymi powinnyśmy kierować się podczas grillowania:
- Zadbaj o odpowiednie miejsce. 87% Polaków grilluje na działce lub w ogrodzie. Zdarza się jednak, że decydujemy się na grillowanie w plenerze a nawet na balkonie:
- grillowanie na działce lub w ogrodzie jest w pełni legalne, jednak pamiętajmy, że możemy zapłacić karę za zakłócenie porządku, jeśli dym z naszego grilla będzie roznosił się na sąsiadujące działki, uprzykrzając życie sąsiadom;
- grillowanie na balkonie nie jest prawnie zabronione, ale jest bardzo ryzykowne. Dodatkowo spółdzielnie mieszkaniowe mogą wprowadzać własne przepisy zabraniające takich praktyk;
- przepisy przeciwpożarowe zakazują używania otwartego ognia w lasach, na łąkach, wrzosowiskach i torfowiskach oraz w odległości do 100 metrów od granicy tych terenów. Jeśli decydujemy się na grilla w plenerze, najlepiej wybrać specjalnie wyznaczone do tego celu miejsce.
- Sprawdź stan techniczny grilla. Upewnij się, że jest sprawny, stabilny i nie ma w nim dziur.
- Ustaw grill na płaskim i twardym podłożu, tak by się nie przewrócił.
- Zadbaj o to, by w pobliżu grilla nie było materiałów łatwopalnych.
- Nie grilluj w zamkniętym pomieszczeniu. Unikaj także wstawiania grilla do drewnianych altan czy pod daszek.
- Ustaw grill w miejscu bezwietrznym. Silne podmuchy wiatru mogą roznieść żar, a nawet przewrócić grill.
- Do rozpalenia grilla nie używaj benzyny ani żadnych innych substancji, które mogą łatwo rozlać się poza palenisko.
- Podczas rozpalania grilla używaj długich zapałek przeznaczonych specjalnie do tego celu lub zapalarki.
- Grill rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur, dlatego do jego obsługi zakładaj rękawice.
- Do obracania grillowanych potraw używaj specjalnych długich widelców i szczypców, dzięki czemu unikniesz poparzenia.
- Grilluj chude mięsa. Podczas grillowania z mięsa wytapia się tłuszcz, który może się zapalić. Aby tego uniknąć, wybieraj na grilla mięsa chude, a w przypadku mięs tłustszych postaraj się wyciąć kawałki tłuszczu przed grillowaniem. Korzystaj z tacek, które pomogą nie tylko uniknąć ściekania wytopionego tłuszczu na rozgrzane węgle, ale będą też bardziej higieniczne niż nieraz trudny do wyczyszczenia ruszt.
- Jeśli kapiący z mięsa tłuszcz zapali się, nie polewaj paleniska piwem ani innym alkoholem. Zdejmij ruszt, połóż go w bezpiecznym i czystym miejscu, a płonące węgle spryskaj wodą. Nie zalewaj paleniska, ponieważ możesz w ten sposób całkowicie je zagasić, a ponowne rozpalenie zajmie sporo czasu.
- Pamiętaj, aby dzieci i zwierzęta nie podchodziły zbyt blisko grilla.
- Po zakończeniu grillowania zagaś żar, a grill zostaw w miejscu osłoniętym od wiatru, ale nie wewnątrz pomieszczeń. Nigdy nie wstawiaj dopiero co używanego grilla do drewnianych szop, altan czy komórek. Istnieje ryzyko, że grill nie został dokładnie zagaszony i w zacisznym miejscu ulegnie ponownemu zapłonowi, prowadząc do pożaru.
- Miej pod ręką wiadro z wodą lub piaskiem.
Oprócz kwestii bezpieczeństwa, do stosowania wymienionych zasad powinny przekonać nas również kwestie finansowe.
– Jeśli w efekcie np. wstawienia rozgrzanego grilla do drewnianej altany, dojdzie do pożaru, możemy mieć trudności z uzyskaniem odszkodowania za powstałe szkody. Tego typu sytuacja może zostać bowiem potraktowana jako rażące zaniedbanie z naszej strony. Jeśli natomiast np. nasz domek letniskowy spłonie w wyniku przeniesienia ognia z grilla naszego sąsiada, odpowiednio dobrane ubezpieczenie zrekompensuje nam nie tylko koszt odbudowy, ale również zakupu wyposażenia, jak np. mebli czy sprzętu AGD. A nawet, bardzo cennych dla nas pamiątek rodzinnych, jeśli tylko uwzględniliśmy je w polisie – mówi Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.
Grillowanie to zawsze okazja do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Warto więc przyswoić tych kilka prostych zasad i nie ryzykować niepotrzebnie zdrowia naszych najbliższych, ale również nas samych.
Źródła:
Autor artykułuRedakcja
Inne podobne artykuły:
- Majowa łąka zakwitnie w CH Nowe Bielawy! Książnica Kopernikańska zaprasza dzieci na warsztaty kreatywne
- Rozmowy o ekologii i warsztaty tworzenia eko-latawców w toruńskim centrum handlowym
- Gdzie po zakupy na Wielkanoc? W krakowskim centrum handlowym rusza Jarmark Produktów Regionalnych
- Zbiórka darów w Nowej Górnej nabiera rozpędu. Możesz pomóc rodzinom z Ukrainy