Zabiegi

Zabiegi, które warto wykonać jesienią Opublikowano 12 paźdźiernika 2016

Upalne słońce latem uniemożliwia wykonanie wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Co gorsza, podczas wakacji skóra jest szczególnie narażona na działanie takich czynników jak – promienie słoneczne, słona woda czy suche i gorące powietrze. Jesień to idealny czas, by ulżyć zmęczonej cerze oraz zrobić generalne urodowe porządki. Poznajcie zabiegi, na które czekałyśmy całe lato!
Peelingi chemiczne
 
Pochmurne dni jesienią mają swoje plusy – brak silnego oddziaływania promieni UV na skórę. Po zabiegu z użyciem niektórych kwasów chemicznych wystawienie skóry na słońce najczęściej wiąże się z powstaniem przebarwień pozapalnych. Dlatego też o tej porze roku możemy pozwolić sobie na wykonanie peelingów, które mają silniejsze działanie, a tym samym przynoszą naprawdę imponujące efekty.
– Zabiegi z wykorzystaniem kwasów chemicznych o silnym działaniu wykonujemy tylko w okresie jesienno-zimowym, ale i tak musimy pamiętać o specjalnej pielęgnacji skóry w tym czasie, między innymi o stosowaniu kremów z filtrem UV, nawet mimo braku słońca. To jakiego peelingu użyjemy do wykonania zabiegu, zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki. Gdy chcemy zminimalizować widoczność niewielkich blizn, rozjaśnić przebarwienia lub zlikwidować drobne zmarszczki, to idealnie sprawdzi się kwas glikolowy, który otrzymywany jest z owoców i trzciny cukrowej. Jeśli chcemy natomiast intensywnie odświeżyć i nawilżyć skórę po lecie warto wykonać kurację anti-aging Retix C. Preparat swoje działanie zawdzięcza takim składnikom jak retinol, witamina C i antyoksydanty w wysokim stężeniu. Po części zabiegu wykonanej w gabinecie nakładamy jeszcze maską retinolową, którą pacjentka zmywa po 6-8 godzinach. Po 2-3 dniach rozpoczyna się proces złuszczanie naskórka, trwający około 3 do 5 dni – mówi Anna Smolińska kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.
 
Nie można zapominać również o tym, żeby uważać z wykonywaniem peelingów zimą, ponieważ przy bardzo niskich temperaturach cera po zabiegu jest wyjątkowo delikatna oraz pozbawiona naturalnej ochrony.
 
Zabiegi laserem
 
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego Co2RE mają szereg zastosowań. Za ich pomocą możemy przede wszystkim pozbyć się nieestetycznych blizn potrądzikowych, które powstają najczęściej na skutek wyciskania albo drapania krostek i potrafią szpecić twarz całe lata. Dodatkowo laser pomoże spłycić zmarszczki, poprawić jędrność skóry, usunąć przebarwienia oraz różne zmiany np. brodawki. Nie należy stosować go, gdy skóra jest narażona na silne działanie promieni słonecznych, dlatego też okres jesienno-zimowy, to idealny moment na użycie lasera. Jak wygląda sam zabieg?
– Za pomocą promieniowania emitowanego z głowicy lasera jesteśmy w stanie odparować naskórek, czyli pozbawić go wody. Tysiące maleńkich strumieni o wysokiej energii trafiają do głębokich warstw skóry właściwej, gdzie powstają niewidoczne gołym okiem malutkie otworki. Efektem tego jest to, że zdrowe komórki, które znajdują się w ich pobliżu, regenerują się – tłumaczy Smolińska.
 
Zabiegi laserem frakcyjnym należy wykonywać w seriach, a ich ilość różni się od rodzaju problemu pacjenta. Przykładowo, jeśli chcemy zminimalizować zmarszczki oraz odmłodzić skórę twarzy, to zaleca się wykonanie od 2 do 3 zabiegów, natomiast przy usuwaniu blizn najczęściej jest to 3-5 zabiegów.
 
Usuwanie naczynek
 
Niechciane zaczerwienienia mogą skutecznie oszpecić nawet najładniejszą buzię. Najczęściej pojawiają się po lecie, ponieważ wysokie temperatury oraz silne promienie słoneczne niekorzystnie wpływają na kondycję skóry naczyniowej. Co zrobić, by skutecznie pozbyć się rumienia oraz tak zwanych „pajączków”?
 
– Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zabieg VeinWave, wykorzystujący energię o wysokiej częstotliwości, czyli tak zwany proces termo-koagulacji. Urządzenie za pomocą mikroskopijnej igły przekazuje wiązkę energii tylko do uszkodzonych naczynek, powodując ich zamknięcie i zniknięcie. Z kolei zabieg za pomocą lasera CPL, dzięki silnym wiązkom światła, które docierają w głąb naczyń i są tam pochłaniane przez barwnik krwinek czerwonych, jest najlepszym rozwiązaniem, aby usunąć rumień na twarzy. Długość terapii tym urządzeniem zależna jest od nasilenia problemu, średnio wystarczy od 3 do 6 zabiegów. Cena jednego to 300 – 400zł – podpowiada kosmetolog.
 
– Do zamykania większych naczyń np. na nogach idealnie sprawdzi się natomiast laser Nd-Yag wykorzystujący zjawisko fototermolizy. Jego działanie polega na emitowaniu impulsów światła, które następnie są pochłaniane przez hemoglobinę i zamieniane na ciepło. W ten sposób temperatura krwi podnosi się i powoduje zniszczenie ścian naczynia. To świetna alternatywa dla mikroskleroterapii oraz dobre uzupełnienie skleroterapii większych naczyń – dodaje.
 
Warto dodatkowo przez cały rok sięgać w po kosmetyki bogate w witaminy C, K i PP oraz rutynę, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają ich pękaniu oraz zrezygnować z palenia papierosów, korzystania z solarium, ograniczyć gorące kąpiele oraz alkohol.
 
Skuteczna depilacja
 
Przyszłe lato bez problemu zbędnego owłosienia? Aby tak się stało najlepiej już teraz rozpocząć serię zabiegów. Depilacja laserowa to doskonały sposób na trwałe pozbycie się zbędnego owłosienia oraz kłopotów z wrastającymi włosami. Co ważne, mamy do wyboru kilka możliwości.
– Najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce ze zbędnym owłosieniem jest zastosowanie lasera diodowego Primelase, który ma najwyższą moc spośród dostępnych na rynku urządzeń tego rodzaju. Dużym atutem zabiegu jest szybkość, skuteczność, a przede wszystkim efekty trwałego usunięcia cebulek włosowych już po pierwszym zabiegu. Kolejnym rozwiązaniem jest laser X-lase. Dzięki użyciu technologii wykorzystującej właściwości światła pulsacyjnego CPL, również na trwałe usuwa niechciane włoski. W tym przypadku najlepsze efekty osiągniemy po wykonaniu 6-8 zabiegów w odstępach 6-8 tygodni. Ostateczna ilość zabiegów zależy jednak od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Najszybsze i najtrwalsze efekty osiąga się przy ciemnych włosach rosnących na jasnej skórze – mówi kosmetolog Body Care Clinic.
 
Warto wspomnieć również o metodzie CPL, która wyróżnia się tym, że dzięki intensywnemu i pulsacyjnemu działaniu światła, oprócz samego usunięcia owłosienia w czasie zabiegu można również wspomóc terapię wszelkich stanów zapalnych oraz pozbyć się wrastających włosków. Dodatkowo podczas tego rodzaju depilacji możemy wspomóc terapię służącą usunięciu przebarwień.
Autor artykułuRedakcja