KobietaOnkologia

To badanie musisz robić regularnie! Teraz wykonasz je bezpłatnie pod CH Nowe Czyżyny Opublikowano 29 kwietnia 2022

Mammografia jest jednym z najważniejszych badań w profilaktyce raka piersi. W dniach 28 i 29 kwietnia panie będą mogły ją wykonać pod krakowskim centrum handlowym przy ul. Medweckiego 2. Organizatorem akcji jest grupa LUX MED.

W Polsce wzrasta śmiertelność z powodu nowotworów piersi. Co więcej, jest ona wyższa niż w innych krajach europejskich. Powód? Polki zbyt późno dowiadują się o chorobie i do lekarza trafiają w zaawansowanym stadium.

Jednym z kluczowych badań umożliwiających wczesne rozpoznanie zmian w obrębie gruczołu piersiowego jest mammografia, która powinna być przeprowadzana regularnie - średnio co 2 lata lub co 12 miesięcy w przypadku predyspozycji genetycznych.

W najbliższych dniach, bo już 28 oraz 29 kwietnia, takie badanie obrazowe krakowianki będą mogły wykonać bezpłatnie w mammobusie, który zaparkuje pod CH Nowe Czyżyny. Przeprowadzi je doświadczony personel medyczny LUX MED w godz. w 10:00-17:00 (czwartek, 28 kwietnia) oraz 8:30-14:00 (piątek, 29 kwietnia).

Z badań mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcyinformuje Anna Brzozowska z Centrum Handlowego Nowe Czyżyny.

Mammografia jest procedurą w pełni bezpieczną i trwa raptem kilka minut, natomiast umożliwia wykrycie zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie, gdy nie są one jeszcze wyczuwalne w trakcie samokontroli piersi. W efekcie jest działaniem często ratującym życie pacjentki onkologicznej.

Jak podają statystyki, pandemia sprawiła, że w ostatnich latach kobiety jeszcze rzadziej niż zwykle zgłaszały się na niezbędne badania kontrolne. Dlatego zachęcamy do zweryfikowania stanu swojego zdrowia i wizyty w mobilnej pracowni mammograficznej. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie – dodaje.

Co ważne, wszystkie zainteresowane badaniem kobiety powinny się wcześniej zarejestrować pod numerem tel. 58 666 24 44 lub poprzez stronę http://www.mammo.pl/formularz. Na miejscu nie jest wymagane skierowanie lekarskie, ale warto wziąć ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, jeśli je posiadamy.

 

Autor artykułuRedakcja