DiagnostykaKobietaOnkologia

Bezpłatne badania mammograficzne pod CH Guliwer Opublikowano 27 maja 2019

Już w poniedziałek, 27 maja przy Centrum Handlowym Guliwer odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat. Badania będą wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ. Organizatorem badań jest Grupa LUX MED.

 

Zbadaj się w mammobusie!

Wszystkie panie między 50. a 69. rokiem życia, które chciałyby zweryfikować stan swojego zdrowia powinny udać się w najbliższy poniedziałek pod łódzkie Centrum Handlowe Guliwer przy ul. Kolumny 6/36. Stanie tam specjalna mobilna pracownia mammograficzna, w której będzie można bezpłatnie wykonać badania w kierunku profilaktyki nowotworu piersi. Mammobus będzie dostępny dla mieszkanek Łodzi w godzinach 11.00-17.00.

Badania przeprowadzi wyspecjalizowany i doświadczony personel medyczny LUX MED w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, finansowanego przez NFZ.

- Jego celem jest systematyczna kontrola – przestrzeganie terminów kolejnych badań mammograficznych co 2 lata lub co 12 miesięcy w  przypadku wskazań genetycznych. Tylko taka systematyczność pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby - wyjaśnia Anna Niemirska, Specjalista ds. Marketingu i PR LUX MED.

Mammografia, czyli inaczej mówiąc prześwietlenie piersi, polegać będzie na wykonaniu 4 zdjęć rentgenowskich. Zdjęcia oceniane będą niezależnie przez dwóch, a nawet trzech lekarzy radiologów, którzy specjalizują się w mammografii.

- Rzetelność oceny gwarantuje porównanie z obrazami z poprzednich badań, dlatego warto mieć ze sobą zdjęcia z wcześniejszej mammografii. Następnie uzyskany wynik przesyłany jest pacjentce drogą pocztową w ciągu 15 dni od daty wykonania badania. Paniom, u których zaistnieje konieczność wykonania badań uzupełniających, nasi specjaliści udzielą wszelkich wskazówek i pomogą w umówieniu dogodnego oraz szybkiego terminu dalszych badań – mówi Anna Niemirska.

Kto może się zgłosić na bezpłatne badania mammograficzne? Skierowanie lekarskie nie jest wymagane. W badaniu mogą wziąć udział wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które nie są leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

- Ze statystyk wynika, że wciąż znaczny odsetek uprawnionych do badania kobiet nie zgłasza się na cykliczne badania kontrolne. Chcemy zasygnalizować ten problem mieszkankom Łodzi i umożliwić dostęp do diagnostyki, która wykonana odpowiednio wcześnie niejednokrotnie może uratować życie. Dlatego na badania zapraszamy wszystkie panie oraz zachęcamy, by zabrały na nie swoich bliskich - mamy, babcie, siostry lub przyjaciółki - mówi Marta Drzewiecka, Marketing & Customer Experience Manager w Newbridge Poland, firmy do której należy CH Guliwer.

Rak piersi to nie wyrok

Rak piersi co roku odbiera życie kilkunastu tysiącom polskich kobiet. Często kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć.

Tymczasem, tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

Mammografia to najbardziej skuteczna metoda wykrywania raka piersi u  kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. – Mammografia pozwala wykryć zmianę wielkości już 3 mm, czyli ziarnka pieprzu. Badanie trwa kilka minut i jest całkowicie bezpieczne dla pacjentki - dodaje Niemirska.

Przed badaniem, które odbędzie się w mammobusie pod CH Guliwer wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie http://www.mammo.pl/formularz.

 

Autor artykułuRedakcja