Nowości z rynku

W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych Opublikowano 26 listopada 2018

23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez TAURON i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24.
Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych.
 
Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy  Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.
 
- Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis powinny ułatwić życie w mieście mówi Michał Koszałka, prezes TAURON Dystrybucja Serwis i Magenta Grupa TAURON.
 
- Nasze zaangażowanie w tematykę zrównoważonego rozwoju wynika z naszych przekonań, które kształtują strategię ING. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia nas wszystkich - mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.
 
Od 3 grudnia TAURON i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice dziesięć samochodów elektrycznych – pięć BMW i3 i pięć RENAULT ZOE. Chętni na wypróbowanie  pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od TAURONA, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód.
 
Tego samego dnia pięć samochodów - e-Golf i pięć Nissanów LEAF drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP 24.
 
- Elektryczne pojazdy, są jednym z rozwiązań ograniczających smog w mieście, który generowany jest przez samochody spalinowe. Zaś car-sharing to pomysł na łatwy i powszechny dostęp do takich aut mówi Agnieszka Wójcik, wiceprezes spółek Magenta Grupa TAURON i TAURON Dystrybucja Serwis.
 
- Aktywnie wspieramy i promujemy nowoczesne rozwiązania. Jedną z gałęzi gospodarki, którą chcemy wspierać jest elektromobilność. To dla nas olbrzymi i perspektywiczny rynek. Z naszych analiz wynika, że oprócz ceny, drugą najpoważniejsza barierą w upowszechnieniu samochodów elektrycznych jest infrastruktura. Nasze obecne działania idą w kierunku zmniejszenia tych barierdodaje Joanna Erdman.
 
Według szacunków analityków ING w ciągu najbliższych 5 lat nastąpi podwojenie sprzedaży samochodów elektrycznych do czego przyczynią się spadające ceny oraz rozwój technologii.
 
Projekt w Katowicach to dla TAURONA początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa car-sharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania.
 
W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.
Autor artykułuRedakcja