Wydarzenia Zdrowie | Uroda | Wellbeing

Jak zostać rodziną zastępczą? Dowiesz się w łódzkim centrum handlowym Opublikowano 29 kwietnia 2022

Już 29 i 30 kwietnia w Nowej Górnej przy ul. Kolumny odbędzie się akcja informacyjna na temat rodzicielstwa zastępczego. Na miejscu będzie można porozmawiać z rodzicem zastępczym i skorzystać z bezpłatnych porad.

W łódzkich domach dziecka znajduje się około 400 dzieci: noworodków, przedszkolaków, uczniów i nastolatków. Jak je wesprzeć? Jedną z form pomocy małoletnim z bagażem trudnych doświadczeń jest zostanie rodziną zastępczą.

Może nią zostać pojedyncza osoba lub para, która decyduje się tymczasowo zaopiekować dzieckiem, nie będąc jednocześnie jego biologicznym rodzicem.

Każda osoba zainteresowana pogłębieniem tematu, a także podjęciem się tej roli, powinna w najbliższy piątek i sobotę odwiedzić centrum handlowe Nowa Górna, gdzie w godz. 10:00-18:00 odbędzie się spotkanie z rodzicem zastępczym.

Będzie nim pani Agnieszka, łodzianka, która od kilku lat opiekuje się 4-letnim Alankiem. Gość opowie o swoich doświadczeniach, wyjaśni, kto może zostań rodziną zastępczą, a także rozwieje mity dotyczące rodzicielstwa zastępczego, często błędnie kojarzonego z adopcyjnym.

Organizatorem spotkania jest Urząd Miasta Łodzi w ramach kampanii społecznej „Rodzina Jest dla Dzieci” promującej rodzicielstwo zastępcze. Jej inicjatorem jest Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej.

Rodzice zastępczy to prawdziwi bohaterowie, którzy podejmują się niełatwego zadania. Aktualnie w mieście funkcjonuje już prawie 1 tys. takich rodzin, ale wciąż potrzebni są nowi kandydaci. Na spotkaniu będzie się można dowiedzieć, jak można wesprzeć dzieci z domów dziecka, istniejące już rodziny zastępcze oraz pomóc najbardziej potrzebującym rodzinom biologicznym z terenu Łodzi i okolicmówi Damian Pacześniak z Zespołu Promocji CAPZ w Łodzi.

Spotkanie odbędzie się przy stoisku Punktu Lokalnych Inicjatyw Społecznych, zlokalizowanym na pasażu centrum obok sklepu CCC.

– To już kolejna akcja podejmująca niezwykle ważny temat rodzicielstwa zastępczego w ramach naszego projektu Punkt Lokalnych Inicjatyw Społecznych, który od ponad trzech lat działa na rzecz lokalnej społeczności. Tym razem jednak będzie okazja bezpośrednio poznać i porozmawiać z rodziną zastępczą, do czego zachęcamy mieszkańcówmówi Marta Sójkowska, przedstawicielka Centrum Nowa Górna.

 

Autor artykułuRedakcja