W Krakowie poszukują krwi. Jest sporo żyć do uratowania Opublikowano 14 lipca 2022
Niemal co minutę ktoś w Polsce potrzebuję krwi. Dlatego regionalne centra krwiodawstwa coraz częściej apelują do Polaków o wsparcie. Potrzeby są coraz większe, zwłaszcza latem, kiedy rośnie liczba m.in. wypadków samochodowych.
Pomóc może praktycznie każdy, wystarczy oddać 450 ml krwi. Jej jedna jednostka, którą pobiera się bezboleśnie w kilka minut, jest w stanie uratować nawet 3 osoby w potrzebie. Kolejna okazja do wsparcia wielkiej zbiórki w Krakowie pojawia się już 16 lipca br.
Przed centrum handlowym Nowe Czyżyny zaparkuje specjalny mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Działać będzie on w godzinach od 9 do 13. – Krew nie ma substytutu. To lek, którego nie można kupić w aptece – mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.
– Dlatego zachęcamy mieszkańców Krakowa i okolic, ale także osoby, które już są Honorowymi Dawcami Krwi, do podzielenia się tym cennym darem i do wsparcia wielkiej zbiórki RCKiK, która prowadzona będzie na parkingu przed naszym obiektem. Kilka minut spędzonych w centrum pobrań może uratować niejedno życie – zachęca.
Tym bardziej, że jak pokazują statystyki 1 na 10 osób w szpitalu potrzebuje krwi. Dlatego zbiórka prowadzona przez RCKiK obejmie wszystkie grupy. Do punktu pobrań mogą zgłosić się osoby między 18 a 65 rokiem życia, które ważą ponad 50 kg i nie chorowały na żółtaczkę.
Ważny jest także dobry ogólny stan zdrowia (np. brak przeziębienia). Dawcami mogą być też osoby, które w ostatnich czterech miesiącach nie miały wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, a także nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
– Nadchodząca akcja jest już kolejną, którą gościmy w naszym centrum. Liczymy na to, że łatwy do dojazd do obiektu, panujący u nas w weekendy ruch, a także sąsiedztwo dużych krakowskich osiedli sprawi, że krwiodawstwu uda się osiągnąć dobry wynik zbiórki. Duża nadzieja jest w mieszkańcach Krakowa – mówi Anna Brzozowska.
Przed wizytą w punkcie pobrań warto się także odpowiednio przygotować. Dzień przed należy wypić dużo płynów (wody niegazowanej), a także wyspać się. Ważne jest także zjedzenie lekkostrawnego posiłku na dobę przed oddaniem krwi, bez dużej ilości tłuszczów, a także ograniczenie palenia papierosów. Alkoholu nie należy pić 24 godziny przed pobraniem.