Wydarzenia Zdrowie | Uroda | Wellbeing

W Krakowie poszukują krwi. Jest sporo żyć do uratowania Opublikowano 14 lipca 2022

Krakowskie RCKiK organizuje wielką zbiórkę krwi przed centrum handlowym Nowe Czyżyny. Potrzeby są dziś ogromne!

Niemal co minutę ktoś w Polsce potrzebuję krwi. Dlatego regionalne centra krwiodawstwa coraz częściej apelują do Polaków o wsparcie. Potrzeby są coraz większe, zwłaszcza latem, kiedy rośnie liczba m.in. wypadków samochodowych.

Pomóc może praktycznie każdy, wystarczy oddać 450 ml krwi. Jej jedna jednostka, którą pobiera się bezboleśnie w kilka minut, jest w stanie uratować nawet 3 osoby w potrzebie. Kolejna okazja do wsparcia wielkiej zbiórki w Krakowie pojawia się już 16 lipca br.

Przed centrum handlowym Nowe Czyżyny zaparkuje specjalny mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Działać będzie on w godzinach od 9 do 13. – Krew nie ma substytutu. To lek, którego nie można kupić w aptece – mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.

– Dlatego zachęcamy mieszkańców Krakowa i okolic, ale także osoby, które już są Honorowymi Dawcami Krwi, do podzielenia się tym cennym darem i do wsparcia wielkiej zbiórki RCKiK, która prowadzona będzie na parkingu przed naszym obiektem. Kilka minut spędzonych w centrum pobrań może uratować niejedno życie – zachęca.

Tym bardziej, że jak pokazują statystyki 1 na 10 osób w szpitalu potrzebuje krwi. Dlatego zbiórka prowadzona przez RCKiK obejmie wszystkie grupy. Do punktu pobrań mogą zgłosić się osoby między 18 a 65 rokiem życia, które ważą ponad 50 kg i nie chorowały na żółtaczkę.

Ważny jest także dobry ogólny stan zdrowia (np. brak przeziębienia). Dawcami mogą być też osoby, które w ostatnich czterech miesiącach nie miały wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, a także nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

– Nadchodząca akcja jest już kolejną, którą gościmy w naszym centrum. Liczymy na to, że łatwy do dojazd do obiektu, panujący u nas w weekendy ruch, a także sąsiedztwo dużych krakowskich osiedli sprawi, że krwiodawstwu uda się osiągnąć dobry wynik zbiórki. Duża nadzieja jest w mieszkańcach Krakowa – mówi Anna Brzozowska.

Przed wizytą w punkcie pobrań warto się także odpowiednio przygotować. Dzień przed należy wypić dużo płynów (wody niegazowanej), a także wyspać się. Ważne jest także zjedzenie lekkostrawnego posiłku na dobę przed oddaniem krwi, bez dużej ilości tłuszczów, a także ograniczenie palenia papierosów. Alkoholu nie należy pić 24 godziny przed pobraniem.  

Autor artykułuRedakcja