Ból

Ból głowy – czy to poważne? Opublikowano 25 listopada 2016

Przyczyn bólu głowy może być bardzo dużo – od braku snu, przez niedobór magnezu, po bardzo poważne choroby. Dlatego nie zawsze działają zwykłe środki przeciwbólowe. Często zastanawiamy się, kiedy powinniśmy udać się do lekarza. Większość pacjentów bagatelizuje bóle głowy, nie zastanawiając się nawet nad ich powodami. Tymczasem warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ mogą one sygnalizować poważne problemy w organizmie.
Najczęstsze przyczyny bólu
 
Jednymi z najczęstszych przyczyn bólu głowy są zmiany ciśnienia. Innym częstym powodem jest stres, zwłaszcza długotrwały. Bóle występują niekiedy w przypadku podwyższonego ciśnienia po długim treningu, towarzyszą też brakowi snu, a nawet niewłaściwej diecie.
 
Nawracające często bóle głowy mogą być sygnałem czegoś poważniejszego. Być może jest to nadciśnienie tętnicze, migreny lub zaburzenia hormonalne. W poważniejszych przypadkach mogą sygnalizować choroby układu nerwowego lub inne problemy zdrowotne związane z głową.
 
Kiedy udać się do lekarza
 
Każdy ból głowy jest trochę inny, dlatego, zanim udamy się do lekarza, musimy mieć możliwość opisania miejsca, które boli i sposobu, w jaki ból się zachowuje. Ważne, by ustalić, czy ma on związek z aktywnością fizyczną, czy nie. Podstawowe kryteria decydujące o wizycie u lekarza, to intensywność bólu i częstotliwość. Jeżeli mimo zaaplikowania środków przeciwbólowych dolegliwość nie mija, trzeba skontaktować się z lekarzem. Ważna jest informacja o tym, jakie leki zostały przyjęte.
 
W przypadku często nawracających bólów, nawet jeżeli mijają po zażyciu środka przeciwbólowego, również należy skontaktować się z lekarzem. Być może zaleci on jedynie zmianę diety, ale może też przepisać badania, które pozwolą upewnić się, co powoduje ból. Ból to objaw, którego nie wolno lekceważyć. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości zawsze lepiej odwiedzić lekarza, niż po fakcie żałować, że się tego nie zrobiło.
Autor artykułuRedakcja