Senior

10 faktów o starzeniu się Opublikowano 21 sierpnia 2017

Wiele osób uważa, że starzenie się to tragedia. Tracisz kontrolę nad ciałem i umysłem i nic przyjemnego już cię w życiu nie czeka. Co za bzdury! Wszystko zależy od ciebie. Nadal możesz być uśmiechniętą i pełną życia osobą, która czerpie z niego garściami. Co więcej, często masz nawet przewagę nad młodymi. Pytasz jaką?
Nie daj sobie wmówić, że starszy człowiek jest do niczego. Może nie zdobędziesz już 1. miejsca w maratonie (chociaż takie rzeczy też się zdarzają), ale na pewno jesteś pełnowartościowym członkiem społeczeństwa, który wiele jeszcze może dać od siebie. Poniżej pokażemy ci kilka faktów o starzeniu się.
 
1. Wiedza
 
Przez wszystkie te lata na pewno zdobyłeś mnóstwo wiedzy, czy to praktycznej czy teoretycznej. To idealny czas, aby wykorzystać ją na polu zawodowym i prywatnym. Wiele osób ceni sobie współpracę z seniorami właśnie z tego względu. Przecież nikt nie każe ci siedzieć w domu na emeryturze. A wnuki? Możesz oczarować ich opowieściami o świecie i swoim życiu.
 
2. Doświadczenie
 
Nikt nie odmówi ci zdobytego przez lata doświadczenia w swoim zawodzie. Masz 65 lat i zastanawiasz się, czy jesteś wartościowym pracownikiem? Idź do szefa i poproś o podwyżkę! Kilkudziesięcioletnie doświadczenie to twój as w kieszeni. Badania wykazują, że osoby dłużej utrzymujące aktywność zawodową również dłużej żyją, a ich zadowolenie z życia wzrasta.
 
3. Koniec z migreną
 
Nawet jeżeli przez całe życie cierpiałeś na migreny, jest spora szansa, ze teraz się od nich uwolnisz. Badania pokazują, że tylko 10% kobiet i 5% mężczyzn po 70. roku życia nadal na nie cierpi.
 
4. Idziemy na wybory
 
Osoby po 60. roku życia zdecydowanie częściej i chętniej uczestniczą w wyborach. W tej kwestii procentowo żadna inna grupa wiekowa nie jest w stanie im dorównać. Seniorzy podczas głosowania zwracają uwagę na takie kwestie, jak ubezpieczenie społeczne oraz opieka zdrowotna.
 
5. Sex – czemu nie
 
To prawda, że z wiekiem potrzeba uprawiania seksu maleje, ale to wcale nie znaczy, że zanika całkiem! Przeprowadzono badania wśród kobiet od 40. roku życia wzwyż i zauważono, że zadowolenie z pożycia seksualnego w tej grupie wiekowej znacznie się poprawia. I bardzo dobrze. Dlaczego na starość mielibyśmy rezygnować z jednej z najprzyjemniejszych czynności w życiu?
 
6. Miły starszy pan
 
Zgorzkniały, niemiły staruszek to często krzywdzący stereotyp. Badania pokazują, że osoba, która przekroczyła 60 lat, staje się szczęśliwsza i mniej skłonna do złości. Naukowcy jeszcze do końca nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, ale starsze osoby bardziej kontrolują swoje emocje oraz skupiają się na tym, jak najlepiej wykorzystać swoje życie. Może zamiast siedzieć w kolejce w przychodzi, warto zabrać wnuki na spacer? Na pewno obie strony będą bardzo zadowolone.
 
7. Wiesz co jest grane
 
Przeżyłeś już naprawdę sporo i niewiele może cię zaskoczyć. Dzięki temu łatwiej ci zrozumieć, co inni myślą, czują i dlaczego postępują w taki, a nie inny sposób. Wykorzystaj to, aby budować coraz lepsze relacje z bliskimi. Kto, jak nie ty, posłuży im dobrą radą doświadczonego przez życie człowieka? Będzie ci też łatwiej dogadać się z współpracownikami w pracy.
 
8. Włosy, włosy, włosy
 
Każdy wie, że problem łysienia najczęściej dotyka starsze osoby, zwłaszcza mężczyzn. Ale w momencie kiedy znikają one z głowy, mogą się pojawić w innych dziwnych miejscach. Dlatego właśnie możemy zaobserwować u seniorów nadmiernie długie włosy w uszach lub nosie. Kobiety natomiast pewnie zauważą małe włoski na podbródku. Jest to spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej. Na szczęście łatwo można się ich pozbyć.
 
9. Zmiana smaku
 
W miarę upływu lat, z powodu przyjmowanych leków, przebytych chorób i alergii, poczucie smaku może ulegać zmianie. Pewnego dnia możesz stwierdzić, że potrawa przygotowywana w ten sam sposób przez wiele lat, już ci nie smakuje. Ważne jest, abyś nie sięgał wtedy po sól. Przyprawiaj żywność ziołami i oliwą z oliwek. Twoja dieta powinna zawierać więcej białek, witamin, przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego.
 
10. Nocne koncerty
 
W wieku około 60 lat dorośli często zaczynają mieć trudności z oddychaniem. Badania wykazują, że aż 60% mężczyzn i 40% kobiet w tym okresie zaczyna… chrapać podczas snu! Jeśli komuś to bardzo przeszkadza, być może warto zaopatrzyć się w stopery do uszu.
 
Najważniejsze jest, abyś nie tracił radości z życia. Niestety choroby atakują niemal każdego. Sukces polega na tym, aby nie dać przytłoczyć się zarówno im, jak i problemom finansowym. Starość wygląda dokładnie tak, jak całe życie: często nie zdobędziemy złotych gór, ale dzięki drobnym przyjemnościom i docenianiem tego, co mamy, możemy sprawić, że każdy dzień będzie piękny.
 
 
Źródła:
Autor artykułuRedakcja