Wielki mit leków homeopatycznych obalony Opublikowano 25 lipca 2017
Dwa lata temu australijski profesor Paul Glasziou postanowił zbadać skuteczność leków homeopatycznych. Stworzył długą listę dolegliwości i wziął się do pracy. Kiedy po raz 68 odhaczał, że homeopatia nie działa, odetchnął z ulgą.
Środki homeopatyczne są niezwykle popularne. Można je kupić nie tylko w aptekach, ale też sklepach, czy drogeriach. Do wyboru do koloru: nalewki, toniki, pigułki, maści, syropy… Pochodzenie tej metody leczenia przypisuje się Samuelowi Hahnemannowi, niemieckiemu lekarzowi z XVIII wieku. Jego teoria oparta była na twierdzeniu, że bardzo rozcieńczone dawki substancji powodujących dolegliwości, mogą je leczyć. Profesor Glasziou przeanalizował niemal 200 badań naukowych nad skutecznością tego trybu leczenia na 68 chorobach, z przedziału od artretyzmu po HIV. Ogólny wniosek był jeden: leczenie nie miało żadnego znaczenia dla jakiegokolwiek schorzenia. Glasziou podsumował swoje badania słowami, że homeopatia była „terapeutycznym martwym końcem”.
Skutki badania
Od tego czasu system opieki zdrowotnej rządu brytyjskiego (NHS) nadal refundował leczenie homeopatyczne dla tysięcy pacjentów. Zmieniło się to 21 lipca, kiedy NHS opublikowało szczegółowe plany wykluczenia z refundacji nieefektywnych i zbyt drogich metod leczenia. Homeopatia i zabiegi ziołowe znalazły się na liście 18 zabiegów, których lekarze podstawowej opieki nie powinni stosować. Dzięki temu, pacjenci nie mogą już korzystać z funduszy rządowych podczas leczenia homeopatycznego. Według raportu, NHS co roku wydaje na leczenie homeopatią ponad £92,412. W wydanym dokumencie jest mowa o „brak solidnych dowodów na skuteczność kliniczną” w tym leczeniu.
Oficjalna decyzja
Simon Stevens, dyrektor generalny NHS, powiedział w oświadczeniu, że homeopatia jest „w najlepszym przypadku placebo” oraz dodał, że „NHS to prawdopodobnie najbardziej skuteczna służba zdrowia na świecie, ale podobnie jak w każdym kraju, zawiera marnotrawstwo i nieskuteczność, które zdeterminowani jesteśmy wyeliminować.” Odniósł się do poprzedniej decyzji o pokrywaniu kosztów leczenia jedną z 18 wykluczonych metod jako „niewłaściwym wykorzystaniem funduszy NHS, które mogłyby być lepiej wykorzystane na leczenie, które faktycznie działa”. Rząd USA również nie popiera tego sposobu leczenia. W ubiegłym roku Federalna Komisja Handlu wydała wytyczne wymagające, aby producenci leków homeopatycznych dodali zastrzeżenie na opakowania, że „nie ma naukowych dowodów na to, że produkt działa”.
Badania naukowe a rzeczywistość
Pomimo jasnych wyników badań i oficjalnych stanowisk instytucji państwowych, homeopatia to nadal rozwijający się przemysł na całym świecie.
– Rozumiem, dlaczego Samuel Hahnemann, twórca homeopatii, był niezadowolony ze stanu praktyk medycyny z XVIII wieku, jak upuszczanie krwi i starał się znaleźć lepszą alternatywę – napisał Glasziou na blogu dla Czasopisma medycznego The BMJ tuż po opublikowaniu swoich badań.– Ale myślę, że byłby rozczarowany ciągłym niepowodzeniem homeopatii, żeby naśladować jego innowacyjne badania, ale mimo to kontynuuje się ten terapeutyczny martwy koniec – dodaje.
Źródła:
Autor artykułuRedakcja