ProfilaktykaParadontozaImplanty zębówChirurgia

Kompleksy? Te zabiegi u dentysty wykonasz szybciej, niż myślisz Opublikowano 9 listopada 2017

Jeśli brak wizyt u stomatologa tłumaczysz brakiem czasu, to łatwo wytrącić ten argument z ręki. To prawda, że czasem leczenie czy metamorfoza uśmiechu wymaga cierpliwości od pacjenta, ale nie jest to regułą. Aktualnie w gabinecie dostępne są również inne zabiegi stomatologii estetycznej, które wykonasz znacznie szybciej niż w przeszłości. Poznaj niektóre z nich.
Korony, mosty, protezy, licówki, wypełnienia
 
Co sprawia, że wstydzimy się uśmiechać? Może to być złamany ząb, braki w uzębieniu lub nieestetyczna, ciemna plomba. Dzięki protetyce stomatologicznej możemy coraz szybciej pozbyć się tych mankamentów. Protetyka to nie tylko tradycyjne protezy zębowe, ale coraz bardziej zaawansowane prace i techniki. Odbudować można pojedynczy ząb, kilka zębów lub cały łuk. Pacjent często oczekuje szybkiego efektu i rekonstrukcji, z drugiej strony w zabiegach tego typu liczy się precyzja i jakość.  Jeszcze niedawno jedynym rozwiązaniem były wyciski, które wykonywało się jako odcisk zgryzu pacjenta. Teraz dzięki komputerowym systemom i technologii 3D proces odbudowy uśmiechu i czas oczekiwania pacjenta jest znacznie skrócony.
 
Pozwala na to między innymi system CEREC, które redukuje potrzebę wykonywania wycisków. Protetyka stała się więc znacznie przystępniejsza i bardziej komfortowa dla pacjenta. Urządzenie CEREC umożliwia estetyczną odbudowę uzębienia – zamiast jak do tej pory w kilka lub kilkanaście dni – nawet w kilkadziesiąt minut, a więc w ramach jednej wizyty.
 
– Urządzenie za pomocą precyzyjnego skanera przenosi do komputera obraz uzębienia pacjenta. Następnie lekarz projektuje nowe „zęby” na komputerze, a cyfrowa frezarka bazując na tym modelu, z porcelanowej kostki formuje ostateczną pracę protetyczną. W ten sposób możemy wykonać koronę, most, licówki, ale również bardziej estetyczne i trwalsze wypełnienia tzw. inlaye lub onlaye, które stosujemy w przypadku rozległych uszkodzeń zęba np. po leczeniu kanałowym. Są to wypełnienia ceramiczne na wymiar, dopasowane do zgryzu pacjenta, odcieniem i kształtem najbardziej przypominające pierwotny ząb. Dzięki nim skracamy czas leczenia np. gdy potrzebna jest odbudowa kilku sąsiadujących ze sobą zębów  – mówi lek. Stom. Waldemar Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
 
 
 
Higienizacja jamy ustnej
 
Higienizacja jamy ustnej to bardzo istotny zabieg profilaktyczny. Pozwala usunąć z powierzchni zębów kamień nazębny, który jest przyczyną nieestetycznych nalotów i przebarwień, ale także głównym powodem infekcji dziąseł oraz paradontozy.
 
– Pierwszym etapem higienizacji jest skaling, podczas którego za pomocą ultradźwięków lub lasera usuwany jest kamień. Drugi etap to piaskowanie, kiedy strumień wody pod dużym ciśnieniem z dodatkiem drobinek wodorowęglanu sodu oczyszcza zęby z nalotów i przebarwień. Na koniec zęby są polerowane, ponieważ na gładkich zębach trudniej osadza się płytka bakteryjna. Cały zabieg wykonywany jest na jednej wizycie przez higienistkę stomatologiczną. Jest praktycznie bezbolesny, pozwala pozbyć się nieestetycznych złogów oraz uniknąć naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych i złożonego leczenia periodontologicznego – wyjaśnia stomatolog.
 
Piaskowanie wykonujemy 1-2 razy w roku u osób niepalących i bez problemów stomatologicznych. U każdego kamień może się odkładać szybciej lub wolniej – w zależności od tego, czy odpowiednio szczotkujemy zęby lub palimy papierosy (u palaczy odkłada się on intensywniej). Najlepiej podczas rutynowego przeglądu zębów dopytać stomatologa, czy jest potrzeba, by wykonywać zabieg częściej.
 
Bonding
 
Ułamałeś lub ukruszyłeś ząb przy twardym jedzeniu lub na skutek upadku, a zależy ci na czasie? Zabieg bondingu zarezerwowany jest dla takich przypadków, gdzie liczy się natychmiastowy efekt kosmetyczny. Polega na odbudowie zębów przy użyciu kompozytu stomatologicznego, tego samego, z którego wykonywane są plomby. Pomoże pacjentom z problemem pękniętych, zniekształconych, ukruszonych lub przebarwionych zębów.
 
– Ząb najpierw wytrawiany, aby wypełnienie dobrze się trzymało, kolejno nadlewamy go żywicą kompozytową i formujemy pożądany kształt. Na koniec ząb jest utwardzany światłem o dużej intensywności oraz polerowany. Nie jest to tak trwałe rozwiązanie jak choćby licówka czy korona, ale jest jedną z najmniej kosztownych procedur dentystycznych, która zapewnia szybką poprawę estetyki uśmiechu – mówi dr Stachowicz.
 
Wybielanie lampą lub laserem
 
Czasem higienizacja w gabinecie wystarczy, aby pozbyć się powierzchownych nalotów np. z kawy lub papierosów. Jednak spektakularny efekt rozjaśnienia zębów uzyskamy jedynie dzięki profesjonalnemu zabiegowi wybielania zębów u stomatologa.
 
– Odcień zębów to nie tylko nasze nawyki, ale również genetyka. To geny decydują o tym, jak bardzo nasyconą barwę ma zębina. Ostateczny kolor naszych zębów zależy od równowagi między odcieniem zębiny a przeziernością szkliwa – wyjaśnia stomatolog.
 
W sytuacji, gdy mimo dobrych nawyków, odcień zębów nie jest śnieżnobiały, a pacjent chciałby uzyskać natychmiastowy efekt, warto zdecydować się na zabieg wybielania metodą z użyciem lampy LED lub lasera. Jeśli pacjent ma zdrowe, wyleczone zęby oraz nie ma kamienia nazębnego, można wykonać go od razu, a sama wizyta trwa 1-1,5 h. – Na zęby nakładany jest specjalny żel zawierający wysokostężony nadtlenek wodoru,  który widocznie rozjaśnia ich odcień i stabilizuje na przestrzeni kolejnych dni. Taka metoda zapewnia natychmiastowy, od razu zauważalny efekt, choć pacjent w zależności od swoich oczekiwań może powtórzyć zabieg jeszcze 2-3 razy w odstępach czasu. Pacjent musi również po zabiegu unikać produktów barwiących zęby, by jak najdłużej podtrzymać rezultat.
 
Implanty zębów
 
Implanty stomatologiczne zastępują naturalny ząb po jego utracie np. na skutek urazu lub ekstrakcji. Gdy pacjent przejdzie kwalifikację i odpowiednią diagnostykę, można przystąpić do procedury.  Jak ona wygląda? Implantolog osadza niewielką tytanową śrubkę w kości szczęki, która zastępuje korzeń i służy jako fundament dla korony, czyli widocznej część zęba. Taki implant wygląda i funkcjonuje jak naturalny ząb. Pacjentom, którzy nie tolerują protez lub szukają trwalszych rozwiązań, implanty zębowe pozwalają się bez skrępowania uśmiechać, mówić i jeść. Implanty poszczególnych producentów nieco różnią się między sobą, na jaki ich rodzaj się zdecydować?
 
– Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć i wielkości budżetu. Zabiegi wszczepienia implantów według badań zapewniają 98 proc. wskaźnik skuteczności, jednak cały proces implantacji jest złożony i wymaga czasu, szczególnie jeśli u pacjenta np. po paradontozie lub długoletnich brakach zębowych nie ma wystarczającej ilości kości do wszczepienia implantu. Wtedy musimy poprzedzić implantację zabiegiem podnoszenia dna zatoki szczękowej lub odbudowywać kości wyrostka zębodołowego specjalnym materiałem kościozastępczym. Dlatego tak istotne jest użycie najlepszej jakości implantów, które pozwalają cały ten proces uczynić maksymalnie komfortowym i mniej inwazyjnym dla pacjenta. W tym celu np. stosowane są implanty krótsze, o mniejszych rozmiarach i innej budowie, dzięki czemu nie musimy wykonywać tych dodatkowych procedur. To skraca czas oczekiwania na rezultat zabiegu, odciąża pacjenta, a koszt zabiegu jest niższy – wyjaśnia implantolog.
 
Przystępnym rozwiązaniem jest również stabilizacja protezy na mikroimplantach. Procedura jest proponowana pacjentom z bezzębiem i polega na wszczepieniu 4 implantów w żuchwę i 4 w szczękę. Na nich mocuje się ruchomą protezę. Jest to rozwiązanie zapewniające dużo większy komfort niż codzienne mocowanie protezy klejem.
Autor artykułuRedakcja