Domowe sposoby na wymioty Opublikowano 17 sierpnia 2017
Wymiotowanie to temat, który każdy z nas zna z doświadczenia. Niestety czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, ale często jest niezbędna, aby oczyścić organizm z substancji, które mu zaszkodziły. Wymioty zazwyczaj są nieszkodliwe, chociaż czasem mogą też być objawem poważniejszej choroby, jak bulimia czy zawał serca. Przedłużające się, mogą prowadzić do odwodnienia.
Często to czas wystąpienia mdłości i wymiotów wskazuje nam przyczyny. Jeżeli objawy pojawią się zaraz po posiłku, prawdopodobnie mamy do czynienia z zatruciem pokarmowym, wrzodami lub bulimią. Jeśli wystąpią w ciągu kilku godzin od zażycia leków, może to być reakcja właśnie na nie. Inne przyczyny pojawienia się wymiotów to uraz lub wstrząs mózgu, choroba lokomocyjna, zakażenia wirusowe lub bakteryjne (np. grypa żołądkowa), ciąża, zatrucie alkoholem, stres, zawał serca lub zapalenie wyrostka robaczkowego. A nawet zwykłe przejedzenie. Przyczyn oczywiście może być jeszcze więcej, dlatego należy uważnie obserwować swój organizm. Wymioty to sygnał, który wysyła nam nasze ciało, aby zaalarmować, że coś jest nie tak. Istnieje kilka zasad, które pomogą nam zapobiegać wymiotom. Powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Niezdrowe jest doprowadzanie do stanu, kiedy w ciągu dnia jemy 2-3 posiłki w momencie, gdy jesteśmy już bardzo głodni. Zjadamy wtedy za dużo i rozpychamy ściany żołądka. Podczas jedzenia nie spieszmy się, powinniśmy powoli i dokładnie przeżuć pokarm przed połknięciem. Teraz rada przydatna zwłaszcza dla kobiet w ciąży: jeżeli nudności to problem, który powraca często, codziennie przed pójściem spać zjedzmy troszkę chudego mięsa lub sera. Natomiast rano, około 15 minut przed wyjściem z łóżka, kilka krakersów lub sucharków, ponieważ uważa się, że absorbują kwasy żołądkowe. Z kolei napoje należy przyjmować między posiłkami, a nie w trakcie. Ważne też jest nie tyle kiedy, ale ile pić. Przeczytaj nasz artykuł o nawadnianiu organizmu, aby dowiedzieć się, ile wody powinieneś przyjmować każdego dnia.
W trakcie wymiotowania
Kiedy już dopadną nas wymioty, możemy zastosować kilka metod, które zarówno zmniejszą dyskomfort żołądkowy, jak i przyspieszą proces powrotu do zdrowia. Po pierwsze usiądź lub połóż się w pozycji podpartej. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i zrezygnuj nawet z niewielkiej aktywności fizycznej, jak drobne porządki w domu. Powinieneś odpoczywać. Dopóki wymioty nie miną, unikaj stałego jedzenia. Pij za to małe ilości wody. Około 30 minut po ustaniu wymiotów możesz zacząć przyjmować herbaty ziołowe, bulion lub lekko słodzone napoje i lemoniady, ponieważ pomogą uspokoić żołądek. Unikaj jednak napojów gazowanych i kwaśnych soków, jak grejpfrutowy czy pomarańczowy, ponieważ pogarszają nudności i prowadzą do dalszego odwodnienia. Z naturalnych składników, bardzo dobrze sprawdza się imbir, które zmniejsza ból żołądka i ma właściwości przeciwzakaźne. Jeżeli wymioty utrzymują się ponad 24 godziny, powinniśmy zacząć przyjmować elektrolity, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Zwłaszcza jeśli towarzyszy temu biegunka. Podczas choroby lokomocyjnej sprawdza się głębokie wdychanie powietrza przed nos i bardzo wolne jego wydychanie. Pozwoli to zrelaksować brzuch.
Kiedy pójść do lekarza
Mimo, że najczęściej wymioty nie stanowią dużego zagrożenia, są sytuacje, kiedy powinniśmy być bardziej czujni. Udaj się do lekarza, jeśli: wymioty trwają już kilka dni, domowe środki nie pomagają, jesteś odwodniony, czujesz silny ból głowy lub wymioty wystąpiły po jej urazie. Szczególną uwagę musimy poświęcić najmłodszym, ponieważ oni sami nie potrafią rozpoznać u siebie odwodnienia. Kiedy nasze dziecko odczuwa duże pragnienie, ma suche usta, przyspieszone bicie serca i oddech, ma podniesioną temperaturę, jego mocz jest ciemny, trudno jest mu się rozbudzić, a potem jest niespokojne oraz jego oczy są podkrążone i zamglone, powinieneś udać się z nim do lekarza. Specjalista w prawidłowy sposób przeprowadzi proces podawania elektrolitów, a także może przepisać odpowiednie leki. Najważniejsze, to nie lekceważyć przyczyn wystąpienia wymiotów. Dobra ocena sytuacji pozwoli zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości.
Źródła:
Autor artykułuRedakcja