Co zrobić, kiedy wypadanie włosów to coś więcej niż sezonowy problem? Opublikowano 10 lipca 2016
Piękne, gęste i lśniące włosy wpływają nie tylko na wygląd, ale również na samoocenę. Są jednym z ważniejszych elementów wizerunku i w znacznym stopniu decydują o tym, jak widzą i oceniają nas inni. Dlatego różnego rodzaju problemy z włosami – wypadanie i wyraźne zmniejszenie objętości są zazwyczaj przyczyną ogromnego dyskomfortu.
Po pierwsze: poznaj przyczynę
Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele.
Najczęstszą – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet – jest tzw. łysienie androgenetyczne (dawniej zwane androgenowym). Jego istotą jest nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na uszkadzające działanie testosteronu i jego pochodnej dihydrotestosteronu (DHT). Wrażliwość ta jest dziedziczona, czyli przekazywana genetycznie. Łysienie androgenetyczne dotyczy ogromnej grupy pacjentów – skarży się na nie aż 80% mężczyzn i ok. 40% kobiet – wyjaśnia lek. med. Przemysław Styczeń z PROFEMED Medycyna Estetyczna.
Nadmierne wypadanie włosów może być również spowodowane jedną z chorób ogólnoustrojowych, m.in. niedoczynnością i nadczynnością tarczycy lub Hashimoto. Przyczyną bywają również przyjmowane leki, niedobory i nietolerancje pokarmowe oraz intensywne odchudzanie się czy stres.
Dobierz najlepszą metodę
Sposób leczenia powinien być dopasowany do przyczyny wypadania włosów – właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie. Jeżeli chodzi o same metody walki z tym problemem to jest ich wiele.
W terapii stosuje się różnego rodzaju wcierki, leki ogólnoustrojowe, różne postaci mezoterapii (w tym przede wszystkim osocze bogatopłytkowe), światło LED, karboksyterapię oraz specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, czyli trychologiczne (np. peelingi) – mówi dr Styczeń.
Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Dlaczego? Jest on nie tylko bezpieczny (wykorzystuje się w nim preparat autologiczny i jego stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka jakichkolwiek reakcji uczuleniowych), ale również bardzo skuteczny. Powoduje zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie cebulek i mieszków włosowych do produkcji nowych włosów. Przedłuża również fazę wzrostu włosa (anagenu), stymuluje porost grubszych łodyg włosów oraz normalizuje wydzielanie łoju (sebum).
Osocze bogatopłytkowe to stosunkowo nowa opcja terapeutyczna, bardzo skuteczna w wielu postaciach wypadania włosów. Ma zastosowanie nie tylko w leczeniu łysienia androgenetycznego, ale także w tych wszystkich przypadkach utraty włosów, które są następstwem zaburzeń hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, przyjmowanych leków czy stresu. Co więcej – osocze posiada nie tylko właściwości lecznicze, ale działa także profilaktycznie, dlatego można je stosować zapobiegawczo. Wzmacnia włosy i powoduje, że stają się one gęstsze, grubsze i bardziej odporne na działanie czynników uszkadzających – dodaje lek. med. Przemysław Styczeń z PROFEMED Medycyna Estetyczna.