TwarzZabiegi

Co warto wiedzieć o powiększaniu ust – wywiad z ekspertem Opublikowano 21 września 2016

Piękne i symetryczne usta to marzenie każdej kobiety, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na ich powiększanie w gabinecie medycyny estetycznej. Kto może skorzystać z takiego zabiegu? Czy są jakieś ograniczenia lub przeciwwskazania do jego wykonania? Jak bardzo można powiększyć usta? Te i inne ważne pytania zadaliśmy dr n. med. Magdalenie Kolanko z Angelius Medycyna Estetyczna w Katowicach.

 

Dlaczego kobiety decydują się na zabieg powiększania ust, czy to tylko pogoń za nowymi trendami, czy coś więcej?
 
Modelowanie ust za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego to zabieg niezwykle popularny, ponieważ oprócz zwiększenia objętości czerwieni wargowej pozwala także na korygowanie kształtu ust i odwróceniem niekorzystnych procesów związanych ze starzeniem się tej okolicy. Dodatkowo uzyskujemy także lepsze nawilżenie czerwieni wargowej i poprawę jej wyglądu.
 
Czy zabieg ten może również działać odmładzająco? Zniwelować zmarszczki w okolicach ust lub np. podnieść ich kąciki?
 
U młodych osób zwykle koncentrujemy się na modelowaniu i powiększaniu czerwieni wargowej, natomiast w późniejszym wieku duże znaczenie ma korekta konturu warg oraz drobnych zmarszczek pionowo układających się nad górną wargą. Okolicami, których defekty możemy dodatkowo zniwelować za pomocą iniekcji kwasu hialuronowego do tzw. „zmarszczki marionetki” oraz opadające kąciki ust. Jednakże jeżeli „zmarszczki palacza” są głębokie i są utrwalone już od dłuższego czasu, najlepszy efekt uzyskamy technikami łączonymi – wykorzystując laser frakcyjny CO2 czy toksynę botulinową.
 
Kto może skorzystać z takiego zabiegu? Czy są jakieś ograniczenia lub przeciwwskazania?
 
Przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust dzielimy na bezwzględne (stanowczo nie powinniśmy wykonywać zabiegu) oraz względne (pod pewnymi warunkami zabieg może zostać wykonany). Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczamy obecne w obrębie czerwieni wargowej aktywne infekcje (np. opryszczka wargowa), tendencja do pojawiania się blizn przerosłych (keloidów), zastosowanie w przeszłości wypełniaczy permanentnych (takich jak silikon, aquamid), czy stany związane z ogólną kondycją organizmu (niewyrównana cukrzyca, czynna choroba nowotworowa, ciąża i okres karmienia).
 
Względnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: założony aparat ortodontyczny (zmienia naturalny kształt czerwieni wargowej), choroby autoimmunologiczne (możliwy dłuższy czas gojenia, szybsze wchłanianie preparatu), wiek pacjenta (zabieg dedykowany jest dla osób > 18 rż), planowany zabieg z zakresu chirurgii szczękowej.
 
Wiele kobiet nie rozróżnia botoxu (toksyny botulinowej) od wypełniaczy, czym powiększamy usta, a czym minimalizujemy zmarszczki?
 
Wypełniacze, czyli preparaty zawierające kwas hialuronowy, wykorzystujemy do zabiegów powiększania ust, czy np. wolumetrii (modelowania kształtu twarzy). Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, przez co ma zdolność uwypuklenia czerwieni wargowej. Natomiast do porażenia mięśni, czyli czasowego zmniejszenia lub zlikwidowania zmarszczek, używamy toksyny botulinowej.
 
Czy to prawda, że przed zabiegiem dobrze jest łykać duże dawki witaminy C lub preparaty, które uszczelniają i wzmacniają naczynka krwionośne?
 
Nie zaleca się rutynowo stosowania witaminy C lub preparatów wpływających na uszczelnienie naczyń krwionośnych, natomiast u osób, które mają dużą tendencję do pojawiania się siniaków i krwiaków, takie zalecenia mogłyby być potencjalnie korzystne.
 
Jakie mogą być skutki uboczne powiększania ust? Co powinno nas zaniepokoić?
 
Większość możliwych skutków ubocznych pojawia się w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu, a najczęściej są to obrzęk, krwiaki i rumień w miejscu podania preparatu. Inne skutki uboczne, na szczęście pojawiające się bardzo rzadko, to grudki w miejscu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub asymetria kształtu czerwieni wargowej.
 
Jak często możemy powtarzać zabieg i jak bardzo można powiększyć usta?
 
Efekt powiększania ust stopniowo ustępuje po około 6-9 miesiącach, wskutek naturalnego rozkładu preparatu przez enzym hialuronidazę. Obserwuje się jednak ogólną poprawę jakości skóry w miejscu wykonania zabiegu, a sesje podtrzymujące efekt mogą być wykonywane w coraz większych odstępach czasowych, często nawet z użyciem mniejszej ilości preparatu. Optymalnie zabieg powinien być wykonywany co 1-2 lata.
 
Granicą, do której możemy powiększać usta, powinien być przewidywalny ostateczny efekt estetyczny, zapewnienie utrzymania pełnej funkcjonalności ust, utrzymanie właściwej harmonii rysów twarzy oraz zgoda lekarza wykonującego zabieg na przedstawione przez pacjentkę oczekiwania.
Autor artykułuRedakcja