Nowości

Katowice odwiedził dentobus. Dentyści z Czech przebadali ponad 100 niepełnosprawnych Opublikowano 12 czerwca 2018

Ponad 100 niepełnosprawnych skorzystało w niedzielę z bezpłatnych konsultacji
dentystycznych, które odbyły się podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad
Specjalnych. Dzięki mobilnemu centrum diagnostycznemu stomatologów z czeskiej Ostrawy,
osoby z niepełnosprawnością w bezstresowych warunkach mogły poddać się przeglądowi
zdrowia jamy ustnej.
Czesi badali na Śląsku próchnicę
 
  • Do Katowic przyjechał wczoraj „bezstresowy” dentobus dla osób niepełnosprawnych. Wyjątkowy pojazd, po raz pierwszy zagościł w mieście. W niedzielę zaparkował na trenie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
  • Dentobus wyposażony w specjalistyczną aparaturę diagnostyczną, towarzyszył uczestnikom tegorocznym Igrzysk.
 
dr Piotr Borowski - dentator
dr Piotr Borowski, fot. mat. pras.
 
Przez 8 godzin osoby niepełnosprawne oraz sportowcy biorący udział w wydarzeniu mogły zasięgnąć rady ekspertów. Chętnych nie brakowało. W sumie przebadanych zostało ponad 100 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. W trakcie badań, u większości z nich dentyści wykryli zaawansowaną próchnicę wymagającą dalszego leczenia.
 
fot. mat.pras.
 
Za diagnostykę odpowiedzialni byli stomatolodzy oraz higienistki, którzy na co dzień dbają o kondycję zębów osób niepełnosprawnym w poradni w czeskiej Ostrawie. To właśnie tam, skierowano pacjentów, którzy potrzebują dalszego leczenia.
 
Warto zaznaczyć, że zagraniczne leczenie, na które trafią niepełnosprawni jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Leczenie odbywa się w ramach dyrektywy transgranicznej w klinice w Ostrawie, która od kilkunastu miesięcy opiekuje się wyłącznie osobami niepełnosprawnymi z Polski.
 
8 godzin badań
 
– W ciągu 8 godzin przebadaliśmy zarówno sportowców, którzy zostali do nas odesłani na badania przez organizatorów Igrzysk, jak również osoby, które specjalnie w tym celu przyjechały do Katowic. Zainteresowanie badaniami pokazuje, jak bardzo potrzebna jest dziś akcja profilaktyczna, która nie tylko edukuje niepełnosprawnych i wykonuje przeglądy, ale także pokazuje możliwość leczenia, nie koniecznie w Polsce – mówi lek. stom. Piotr Borowski, koordynator projektu „Kierunek: Uśmiech, w
ramach którego odbyła się akcja.
 
W czasie sportowych Igrzysk chętnym wykonano badania przesiewowe pomagające w wykryciu m.in. wczesnych objawów próchnicy. Niepełnosprawni mogli również poddaćsię diagnostyce z użyciem kamery z wiązką lasera. To innowacyjne urządzenie po raz pierwszy zostało użyte w diagnostyce próchnicy u osób niepełnosprawnych.
 
fot. mat.pras.
 
- Dzięki wiązce lasera naprowadzonej na ząb mogliśmy z łatwością ocenić jego stan, bez konieczności robienia zdjęcia RTG, a tym samym narażania pacjentów np. na stres związany z diagnostyką. Obraz, który wyświetlał się na monitorze, przedstawiał wnętrze konkretnego zęba. Pozwalał nam ocenić, w jakim stopniu zaawansowania jest próchnica i jakie leczenie jest niezbędne – mówi dr Borowski.
 
Diagnoza: problem jest i to duży
 
Jak podkreślają pomysłodawcy takie akcje są potrzebne. Powód? Obecnie dostęp do leczenia i profilaktyka wśród osób niepełnosprawnych jest niewielka.
 
– Niepełnosprawni wciąż mają problem z dostępem do leczenia w Polsce, zwłaszcza w narkozie. Nie istnieje żaden systematyczny program profilaktyczny, ani przesiewowy, który „łapałby” próchnicę w jej wczesnym stadium. W efekcie kondycja uzębienia, zwłaszcza osób ze znaczną niepełnosprawnością jest bardzo zła. Nasza akcja nie zmieni tego stanu, pokazuje jednak niepełnosprawnym, że mają alternatywę – dodaje stomatolog.
Autor artykułuRedakcja