Czas wolny

Pierwsze dni po otwarciu galerii: klienci w centrach handlowych są bardzo ostrożni, ale wracają Opublikowano 4 grudnia 2020

W centrach handlowych zakończył się drugi już w tym roku lockdown. Także w Nowych Czyżynach w Krakowie od soboty znów otwarte są wszystkie sklepy i punkty usługowe. Przedświąteczny handel wygląda jednak nieco inaczej, niż w latach ubiegłych.

- W sobotę nasze centrum wznowiło działalność z kompletną ofertą. Działają wszystkie sklepy i punkty usługowe. Sprzedaż jednak odbywa się w najwyższym reżimie sanitarnym, a więc w warunkach, które zapewniają bezpieczeństwo kupującym, pracownikom sklepów oraz obsłudze obiektu - mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.

To jednak nie zniechęca do wizyt w centrum handlowym. Tym bardziej, że od soboty w Nowych Czyżynach znów są otwarte m.in. sklepy popularnych marek odzieżowych, sklepy z butami, jubilerzy, a także sklepy z elektroniką, wyposażeniem wnętrz, meblami czy perfumerie.

Czynne są także wszystkie punkty usługowe, w tym fryzjer,  pralnia czy bank. Tak, jak w ostatnich tygodniach, otwarte są również sklepy spożywcze i drogerie, a także apteka, sklep zoologiczny i księgarnia. Restauracje i kawiarnie w dalszym ciągu  prowadzą sprzedaż na wynos.

Jak oceniają przedstawiciele Nowych Czyżyn rozruch po drugim już w tym roku lockdownie był udany, a klientów nie zniechęciły obostrzenia. Zwraca się też uwagę na to, że mieszkańcy Krakowa inaczej niż w latach ubiegłych podchodzą do zakupów w centrach handlowych.

- Wśród konsumentów widać rozwagę. W sobotę wiele osób przyszło na zakupy w pojedynkę. Większość osób zdecydowała się także na zakupy w kilku wcześniej wybranych sklepach, zwłaszcza, że trwały jeszcze promocje w ramach Black Week. Był to więc spokojny powrót do nowej normalności, w której dominowały szybkie zakupy, a nie tradycyjny dla przełomu listopada i grudnia długi shopping - zauważa Anna Brzozowska.

Wszystko też wskazuje na to, że tak też będzie wyglądał cały grudzień. - Dla większości kupujących priorytetem jest własne bezpieczeństwo i zdrowie. Rzadziej więc zaglądamy do sklepów, ale jednocześnie kupujemy więcej. Spodziewamy się więc nie tyle znaczącego wzrostu kupujących w najbliższych dniach, co wydatków. Tym bardziej, że przed nami dopiero sezon świątecznych promocji, a także niedziele handlowe - mówi.

Tej ostrożności na zakupach sprzyjać będzie na pewno reżim sanitarny, w jakim działają Nowe Czyżyny. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów, także w krakowskim centrum handlowym obowiązują limity osób mogących tu przebywać jednocześnie.

W sklepach powyżej 100 m kw. na 15 m kw. może przypadać 1 osoba. Oznacza to, że w tym samym czasie w obiekcie zakupy może robić 2315 osób. Jeśli obiekt się zapełni, trzeba będzie więc chwilę poczekać przed wejściem. Również w sklepach obowiązują limity. O tym, ile osób może wejść do sklepu informują stosowne komunikaty w witrynach.

Klienci muszą stosować się do zasady DDM, czyli dezynfekować często ręce, zachować dystans min. 2 m oraz zasłaniać nos i usta np. maseczką. W przestrzeganiu tych zasad pomagają m.in. dozowniki z płynem dostępne na pasażu centrum handlowego, a także liczne komunikaty przypominające o regułach bezpiecznych zakupów. W sklepach spożywczych, drogeriach i aptece obowiązują nadal godziny dla seniora, tradycyjnie od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00.

- Tegoroczne zakupy świąteczne zrobimy w dość nietypowych warunkach, jednak mają one na celu zapewnić nam wszystkim maksimum bezpieczeństwa. W Nowych Czyżynach obowiązują dziś wszystkie zalecenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GIS. Wdrożyliśmy także własne procedury, a wszystko po to, aby stworzyć komfortowe warunki, nie tylko na czas zakupów, ale na czas całej pandemii  - mówi Anna Brzozowska.

 

Autor artykułuRedakcja