NewsyDiagnostyka

Łodzianko nie daj się nowotworowi! Wykonaj bezpłatną mammografię Opublikowano 21 czerwca 2022

O tym, jak ważne jest wczesne wykrycie raka piersi wie ponad 40 tys. kobiet, które dziś w Polsce żyje z nowotworem. W diagnostyce ma pomóc m.in. przygotowana na 22 czerwca akcja profilaktyczna w Nowej Górnej połączona z bezpłatną mammografią.
Statystyki dotyczące raka piersi są wciąż niepokojące. To obecnie jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Jak szacuje WHO, schorzenie rozpoznaje się nawet u 12% kobiet! W Polsce diagnozę co roku słyszy aż 20 tys.

W walce z podstępnym nowotworem najskuteczniejszym narzędziem pozostaje profilaktyka. Niestety pandemia ją nieco zachwiała. Tymczasem mammografia dosłownie ratuje życie. Wczesne wykrycie zmiany daje kobietom ponad 90% szans na przeżycie

Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z każdej okazji do badania. Kolejna właśnie się pojawia. Już 22 czerwca przed centrum handlowym Nowa Górna w Łodzi zaparkuje mobilna pracownia mammograficzna.

Z bezpłatnych badań w niej będą mogły skorzystać kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii lub co roku, jeśli w rodzinie w linii prostej (matka-siostra-córka) wystąpił rak piersi.

– Organizowana we współpracy z Mammo Med akcja ma nie tylko zapewnić dostęp do bezpłatnej mammografii, ale przede wszystkim szerzyć wśród kobiet wiedzę na temat roli profilaktyki raka piersi. Wiedza o tym, jak wygląda badanie i kiedy je wykonać, a także jak samemu badać piersi np. po kąpieli, jest szalenie ważna w walce z nowotworem – mówi Marta Sójkowska, przedstawicielka Nowej Górnej.

Aby skorzystać z badania wystarczy zadzwonić na numer 58 325 76 02 lub 58 325 76 05 i umówić wizytę. Zapisy prowadzone są w od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.
22 czerwca mammografia będzie wykonywana w godzinach od 9 do. 16. Przychodząc na badanie należy zabrać za sobą dokument tożsamości, a także maseczkę ochronną – informują organizatorzy.

To nie pierwszy raz, kiedy Nowa Górna stawia na profilaktykę. Mammograf już w przeszłości gościł w obiekcie. Z kolei blisko rok temu wspólnie ze Stowarzyszeniem „Łódzki Klub Amazonka” centrum handlowe zorganizowało akcję edukacyjną w ramach której kobiety mogły m.in. nauczyć się samobadania piersi na specjalnym fantomie medycznym.

– O tym, jak ważna jest profilaktyka staramy się przypominać na różne sposoby, wspierając tym samym zarówno sektor medyczny, jak i lokalne stowarzyszenia w upowszechnianiu wiedzy. To ważne, aby informacje tego typu docierały do jak największego grona kobiet, niezależnie od wieku, w którym są – mówi Marta Sójkowska.

Badania realizowane przez Mammo Med finansowane są przez NFZ.

 

Autor artykułuRedakcja