Wydarzenia Zdrowie | Uroda | Wellbeing

Łódź: W centrum handlowym kobiety nauczą się samobadania piersi. Pomogą w tym edukacyjne fantomy Opublikowano 26 sierpnia 2021

Wcześnie wykryty rak piersi znacznie zwiększa szansę na jego całkowite wyleczenie. Ale jak często się badać? Jak samodzielnie rozpoznać niepokojącą zmianę? Tego łodzianki dowiedzą się w najbliższą sobotę (28.08) w Nowej Górnej, gdzie nie zabraknie m.in. bezpłatnej nauki samobadania piersi.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek (według statystyk stanowi ok. 23% wszystkich zachorowań) oraz główna przyczyna zgonów spowodowanych nowotworami wśród kobiet. Co roku w Polsce zachorowalność i umieralność na ten typ raka wzrasta. 
 
Jak z nim walczyć? Specjaliści podkreślają, że decydująca jest odpowiednia profilaktyka i regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym. Im wcześniej bowiem guz zostanie wykryty, tym większe szanse na pokonanie choroby i całkowite wyleczenie. 
 
Tego, jak samodzielnie poprawnie się badać, kobiety będą mogły dowiedzieć się podczas akcji edukacyjnej, która 28 sierpnia odbędzie się w centrum handlowym Nowa Górna przy ul. Kolumny 6/36. Przeprowadzi ją Stowarzyszenie „Łódzki Klub Amazonka”.
 
Podczas wydarzenia mieszkanki Łodzi i okolic będą mogły zadbać o swoje zdrowie korzystając m.in. z porad Amazonek i materiałów edukacyjnych. Wolontariuszki Stowarzyszenia nauczą również kobiety samobadania piersi na specjalnych fantomach edukacyjnych. 
 
Dlaczego to takie ważne? W prewencji tej grupy nowotworów znaczenie mają nie tylko regularne badania mammograficzne oraz USG, ale również badania palpacyjne piersi. Niestety wciąż niewiele Polek pamięta o tych ostatnich lub nie wie, jak właściwie je wykonywać.  
 
- Każda kobieta, która ukończyła 20. rok życia, powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi. Pamiętajmy, że nie każda stwierdzona zmiana to złośliwy nowotwór. Dzięki użyciu specjalnych fantomów jesteśmy w stanie krok po kroku poinstruować kobiety, jak należy się badać, a także jak odróżnić zdrowe tkanki od tych posiadających guzki łagodne czy złośliwe. Takie samobadanie wykonywane w domu 1 raz w miesiącu zajmuje około  10 minut, a może uratować życie, ponieważ rak piersi wykryty w początkowej fazie jest uleczalny – informuje Ewa Maciejewska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Łódzki Klub Amazonka”.
 
Dodatkowo, podczas akcji będzie można dowiedzieć się więcej o działaniach i inicjatywach łódzkiego stowarzyszenia oraz wspomóc rehabilitację kobiet dotkniętych rakiem piersi m.in. poprzez zakup Cegiełek Pomocy. Wolontariuszki będą edukowały i promowały zdrowy styl życia na terenie centrum handlowego w godz. od 10 do 18.
 
- Wydarzenie organizowane we współpracy z łódzkimi Amazonkami jest skierowane do kobiet w każdym wieku.  Chcemy przede wszystkim poszerzyć wiedzę, zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą wczesnego wykrywania raka piersi wśród naszych klientek i wskazać im opcje pomocy - mówi Marta Sójkowska, przedstawicielka centrum handlowego Nowa Górna. 
 
Akcja prozdrowotna to już kolejna odsłona projektu Nowej Górnej pod nazwą „Punkt Lokalnych Inicjatyw Społecznych”, w ramach którego w centrum handlowym cyklicznie prezentują swoją działalność łódzkie fundacje i stowarzyszenia, a także mają możliwość zaprezentowania inicjatyw i prowadzenia kwest.
Autor artykułuRedakcja