Coraz chętniej kupujemy jedzenie na wynos. Gdzie zamawiają mieszkańcy Krakowa? Opublikowano 22 lutego 2021
Opcja na wynos coraz popularniejsza
Pandemia to wielkie wyzwanie dla branży gastronomicznej, szczególnie dotyczy to mniejszych, lokalnych biznesów, które walczą o zmniejszenie strat finansowych i przetrwanie na rynku.
Szansą na podniesienie się z tej sytuacji jest nie tylko coraz większa kreatywność restauratorów, ale także wzrost zainteresowania konsumentów opcją zakupu dań na wynos lub z dowozem. Już teraz eksperci szacują, że jedzenie na wynos będzie jednym z mocnych trendów w 2021 roku.
Jak wynika z badania Santander Consumer Banku “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”, z możliwości zamówienia online posiłków z dostawą do domu korzysta obecnie już co czwarty Polak (27 proc.) Takie rozwiązanie najbardziej przyciąga młodsze pokolenie, szczególnie osoby w wieku 18-29 lat (61 proc.) oraz 30-39 lat (39 proc.). Chętniej decydują się na nie również mieszkańcy dużych miast.
- Pandemia wzmocniła trend jedzenia na wynos, tym bardziej, że obecnie to jedyny sposób, aby skorzystać z usług restauracji. Przy takiej ilości czasu spędzanego w domu i w kontekście pracy zdalnej, zalety takiego rozwiązania są niepodważalne. Dla konsumentów to wygodna i szybka opcja na rodzinny posiłek w dobie koronarzeczywistości - mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.
Czy to oznacza, że po „odmrożeniu” gastronomii klienci nie wrócą do stołowania się w restauracjach i kawiarniach? Wręcz przeciwnie. Według badania, wizyt w restauracjach najbardziej brakuje ankietowanym w wieku 18-29 lat – 37 proc. z nich najbardziej oczekuje na ich otwarcie.
Gdzie w Krakowie zamówisz jedzenie na wynos oraz w dostawie?
W oczekiwaniu na kolejne luzowanie obostrzeń, restauracje i kawiarnie, również te w centrach handlowych, realizują wyłącznie sprzedaż na wynos i z dowozem. Na gastronomicznej mapie Krakowa takich miejsc, działających w ścisłym reżimie sanitarnym, nie brakuje.
Należą do nich m.in. Centrum Handlowe Nowe Czyżyny, gdzie w trybie na wynos i z dowozem funkcjonuje np. restauracja Domino’s Pizza. W pizzerii znajdziemy specjalne oferty dostosowane do pandemicznej rzeczywistości m.in. zestawy na filmowy wieczór z bliskimi, liczne rabaty na najbardziej popularny włoski przysmak oraz bezkontaktową dostawę w 30 minut.
W takim trybie działa również restauracja Olimp wydająca dania kuchni europejskiej na wagę czy Sevi Kebab oferujący tureckie przysmaki z mięsem wołowym i drobiowym, sałatki oraz dania wege. W Silver Dragon spróbujemy kuchni chińskiej, wietnamskiej oraz tajskiej, m.in. sajgonek, makaronów z warzywami i mięsem, kultowego Pad Thai czy dań z kurczakiem i sosami. Z kolei do stoiska Wasabi Sushi To Go warto wstąpić po gotowe zestawy sushi przygotowane przez masterów oraz półprodukty kuchni orientalnej idealne do przygotowania potrawy w domu.
- Nasi klienci nie muszą rezygnować z ulubionych dań, przekąsek, wypieków czy aromatycznej kawy, po które można wstąpić przy okazji codziennych zakupów czy po drodze z pracy do domu. Wybór jest szeroki, więc znajdą tu coś dla siebie amatorzy włoskiego jedzenia, jak i wciąż modnych tureckich czy azjatyckich kulinariów. W ten sposób konsumenci rekompensują sobie głód podróży - wyjaśnia Anna Brzozowska.
Dodatkowo, mimo funkcjonowania w ograniczonym zakresie, krakowscy restauratorzy znaleźli sposoby na zwiększenie sprzedaży. Przykładem jest m.in. zlokalizowana w Nowych Czyżynach restauracja KFC, która obok możliwości zamówienia posiłków przez telefon lub online z odbiorem w restauracji, oferuje tzw. Parking Pickup, dzięki czemu klient otrzymuje zamówienie prosto pod drzwi zaparkowanego samochodu.
Próbujemy nowych kuchni, ale kupujemy lokalnie
Jak przekonuje przedstawicielka centrum, w dobie pandemii klienci stawiają również na lokalne biznesy z najbliższego otoczenia. Przykładem są lokale gastronomiczne w Nowych Czyżynach, gdzie z opcji zamawiania posiłków na wynos korzystają mieszkańcy pobliskich osiedli, a także pracownicy sąsiadujących biur. – Klienci obserwując przedłużający się lockdown, coraz chętniej wspierają lokalną gastronomię. Przekłada się to na wybór miejsc z najbliższego otoczenia, odwiedzanych np. przy okazji zakupów w pobliskim centrum handlowym, m.in. małych kawiarni, piekarni rzemieślniczych czy typowo krakowskich marek – mówi Anna Brzozowska.
Do takich miejsc z tradycjami należą m.in. kawiarnia Nakielny, piekarnie i cukiernie Krakowskie Wypieki, Awiteks oraz Buczek, w których znajdziemy np. szeroki wybór pieczywa, ciast, deserów, kaw czy zimnych napojów. Do dyspozycji jest również punkt gastronomiczny dostępny w sklepie Carrefour, serwujący dania na ciepło oraz stoisko Crazy Bubble, gdzie krakowianie mogą spróbować kultowego tajwańskiego napoju na bazie herbaty z kuleczkami tapioki. We wszystkich sześciu miejscach mieszkańcy mogą skorzystać z opcji zamówienia i odbioru jedzenia na miejscu.
- Majowa łąka zakwitnie w CH Nowe Bielawy! Książnica Kopernikańska zaprasza dzieci na warsztaty kreatywne
- Rozmowy o ekologii i warsztaty tworzenia eko-latawców w toruńskim centrum handlowym
- Gdzie po zakupy na Wielkanoc? W krakowskim centrum handlowym rusza Jarmark Produktów Regionalnych
- Zbiórka darów w Nowej Górnej nabiera rozpędu. Możesz pomóc rodzinom z Ukrainy