NewsyWłosy

7 elementów prawidłowej pielęgnacji włosów latem Opublikowano 3 lipca 2018

Podziel się przez Linkedin Podziel się przez Google+ Podziel się przez Facebook Tweetnij ten wpis
Słoneczna pogoda w tym sezonie wyjątkowo nas rozpieszcza. Z każdej strony docierają do nas jednak komunikaty o tym, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry i nawodnieniu organizmu. Rzadko jednak zwracamy uwagę na fakt, że słońce zbiera żniwo także w postaci łamiących się i osłabionych kondycyjnie włosów. Niestety, kilka tygodni pogodnego lata potrafi zniszczyć piękną, błyszczącą oraz łatwą w ułożeniu fryzurę.
Lato nie oszczędza nikogo. Nawet posiadaczki najzdrowszych i najgęstszych włosów powinny w okresie wakacyjnym dokładnie przemyśleć swoją pielęgnację. Wysoka temperatura, promienie UV, pot, wiatr i kurz potrafią zniszczyć w tym czasie także najzdrowsze włosy. Lato jest również ciężkie dla skóry głowy, gdyż powoduje jej suchość, a czasami prowadzi nawet do oparzenia słonecznego.
 
- Powszechnie uważa się, że włosy chronią skórę głowy. Niestety tak nie jest. Tymczasem sucha skóra głowy oznacza dodatkowe problemy i może spowodować uszkodzenie samych cebulek włosów - mówi Andrzej Wierzbicki, jeden z założycieli marki fryzjerskiej oraz kosmetyków do włosów WS Academy Wierzbicki & Schmidt. – Ważnym jest więc, by uwzględnić w pielęgnacji zarówno włosy, jak i samą skórę głowy. Odpowiednio przemyślane i dobrane działania, nastawione na nawilżenie oraz ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, zapobiegną zniszczeniu, a także poprawią wygląd fryzury nawet w tak trudnym okresie, jakim jest lato. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek – dodaje Wierzbicki.
 
Obetnij końcówki
 
Jest to już potwierdzone - włosy latem naprawdę rosną szybciej niż zimą. Wpływ na to ma kilka czynników, jednak te najwazniejsze to lepsza dieta (spożywamy bowiem więcej świeżych owoców i warzyw) oraz wyższa temperatura na dworze (naczynia krwionośne rozszerzają się i dostarczają więcej substancji odżywczych do cebulek włosowych). Bez wyrzutów sumienia można więc pozbyć się, wraz z rozpoczęciem ciepłego sezonu, rozdwojonych końcówek. Tym bardziej, że zniszczonego w ten sposób włosa nie można już naprawić, a samo rozdwojenie może się wyłącznie powiększać w kierunku nasady. Poprzez obcięcie końcówek nie tylko więc odświeżymy swój wizerunek przed latem, lecz również zadziałamy prewencyjnie.
 
Dobierz właściwe kosmetyki
 
Latem zanieczyszczenia i sebum gromadzą się szybciej zarówno na skórze głowy, jak i na samych włosach.
 
– W tych najcieplejszych miesiącach skóra głowy jest zdecydowanie bardziej wrażliwa i wymaga regeneracji. W związku z tym należy stosować specjalną pielęgnację, która delikatnie oczyści, a przy tym nie wywoła podrażnień. Świadomi tej potrzeby, tworząc linię autorskich kosmetyków WS Academy zadbaliśmy o to, by powstał produkt idealnie nadający się właśnie na czas lata. Eliksir z serii bezzapachowowej to kosmetyk bez SLS i parabenów, który nie obciąża włosów – tłumaczy Tomasz Schmidt, współtwórca marki WS Academy. – Nie powinno się jednak poprzestać wyłącznie na standardowej pielęgnacji. Istotnym jest też wsparcie włosów dodatkową warstwą ochronną w ciągu dnia, gdyż szczególnie wtedy narażone są one na wysokie temperatury. Warto więc mieć przy sobie coś podręcznego, co w prosty sposób i w dowolnym momencie nałożymy na włosy. Właśnie takie założenia towarzyszyły nam wprowadzeniu na rynek naszej linii odżywek w sprayu 20w1 Poranna Rosa oraz Wiosenna Aura. Obie skutecznie chronią przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi, a także nawilżają włosy w tych najtrudniejszych dla nich momentach – dodaje Tomek.
 
Nawadniaj się
 
Zgodnie z sugestiami dietetyków, dorosły człowiek powinien wypijać średnio 2-3 litry wody dziennie (ilość wymaganych płynów oczywiście wrasta wraz z wysiłkiem fizycznym oraz indywidualnym zapotrzebowaniem i wysokością temperatury powietrza). Regularnie przyjmowane płyny nie tylko działają dobrze na nasz umysł i stan zdrowia, lecz również na kondycję włosów. Dodatkowo nie powinno się zapominać o głęboko nawilżających kuracjach, które można zarówno zafundować sobie w ramach małego  prezentu w gabinecie fryzjerskim, jak i zorganizować samodzielnie w domu, z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków. Wystarczy dwa razy w tygodniu nałożyć na włosy mocno nawilżającą maskę i przytrzymać ją na nich około 10 min. przed spłukaniem, aby nasze włosy odwdzięczyły się zdrowszą prezencją.
 
Przed kąpielą zadbaj o ochronę
 
Wysokie stężenie soli w wodzie morskiej powoduje odwodnienie włosów i skóry, natomiast chlor z basenów usuwa z kosmyków naturalne olejki ochronne otwierając tym samym ich strukturę i sprawiając, że mają one większą tendencję do łamania się. Jak się przed tym chronić?
 
- Przed rozpoczęciem kąpieli w dowolnym zbiorniku wodnym, warto zamoczyć swoje włosy w czystej wodzie lub nałożyć na nie niewielką ilość odżywki do włosów. Tak przygotowane nie wchłoną tyle wody słonej czy innych substancji chemicznych z basenu - mówi Wierzbicki. Sugerowane jest również opłukanie włosów po kąpieli. Jeśli w pobliżu nie ma dostępnego prysznica, butelka ze świeżą wodą jest wystarczającym rozwiązaniem.
 
Chroń się przed mocnym słońcem
 
Słońce bardzo podobnie jak chlor, rozszczelnia łuski włosa, przez co do środka naszych kosmyków dostają się niszczące promienie UV. Warto stworzyć codzienny nawyk stosowania produktów do pielęgnacji zawierających odpowiednie filtry ochronne. To dzięki nim włosy nie będą tak mocno narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dodatkowo zapobiegniemy blaknięciu włosów farbowanych. Kapelusz z szerokim rondem bądź czapka z daszkiem są również skutecznym sposobem przeciwdziałającym podrażnieniu skóry nie tylko głowy, lecz również uszu i karku.
 
Rozczesuj delikatnie
 
Czy to po wyjściu z wody, czy po spacerze w wietrzny dzień w górach - warto być świadomym, że latem częściej rozczesujemy nasze fryzury, dlatego powinniśmy robić to delikatnie, żeby wraz z kolejnymi pociągnięciami szczotką (a najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi włosami) nie pozbywać się równocześnie kolejnych garści włosów. Zawsze rozpoczynamy tę czynność od końcówek i powoli przesuwamy się z czesaniem w górę włosów, redukując wszelkie powstałe splątania. Jeśli włosy stawiają opór, powinniśmy  skorzystać z dedykowanych do rozczesywania środków.
 
Odpuść – stylizację na ciepło
 
Ostatnie, ale nie mniej ważne. Przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu powinno się zrobić przerwę od suszarki, prostownicy i lokówki. Stylizacja na ciepło bardzo mocno obciąża włosy, także w trakcie innych pór roku, jednak latem w zestawieniu z codziennymi upałami zwyczajnie prowadzi do ich wyniszczenia.
 
 
 
Podsumowując, w okresie wakacyjnym warto stosować się do tych kilku pielęgnacyjnych i stylizacyjnych porad dotyczących włosów, gdyż nie są one ani czasochłonne, ani skomplikowane, a mogą przynieść widoczne rezultaty w postaci prawdziwie pięknych włosów.
Autor artykułuRedakcja