Dermatologia
4 pytania do dermatologa – opalanie „smart” Opublikowano 3 sierpnia 2016
Półmetek wakacji już za nami, ale do końca kalendarzowego lata jeszcze dwa miesiące. Czasu na opalanie na pewno nie zabraknie. Ale czy wiecie, jak opalać się mądrze?
W Polsce, co roku, diagnozuje się czerniaka u prawie ćwierci tysiąca osób. Za najistotniejsze czynniki rozwoju tego rodzaju nowotworu uważa się nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV naturalne, czyli słoneczne oraz sztuczne – solaria. Jak być „smart” na plaży i nie tylko, zapytaliśmy dr n. med. Magdalenę Kolanko z Angelius Medycyna Estetyczna w Katowicach.
Wybieramy się na plażę, obowiązkowo zabieramy krem z filtrem, jednak na opakowaniach jest napisane, że trzeba nakładać je średnio co 2 godziny. Dlaczego to jest takie ważne?
W ciągu dwóch godzin krem ulega stopniowemu wchłanianiu i ścieraniu z powierzchni skóry, np. związanym z kąpielą w wodzie i osuszaniem ciała ręcznikiem. Dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie tej warstwy ochronnej, jeżeli chcemy uzyskać stałą wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
Jak dobrać moc filtra do karnacji? Czy osoby z dużą ilością tzw. Pieprzyków muszą używać kremu z wyższym SPF?
Tzw. fototyp skóry określa się wg skali Fitzpatricka. Możemy spróbować dokonać tej oceny w domu, albo skorzystać z usług wykwalifikowanego kosmetologa, która oceni rodzaj fototypu oraz dobierze odpowiedni preparat, zarówno co do stopnia fotoprotekcji, jak i rodzaju cery.
Czy nakładając krem z filtrem zapobiegniemy opaleniu się/poparzeniom słonecznym?
Aplikacja kremów z filtrem p/UV nie zwalnia nas z właściwych nawyków w czasie opalania się. Preparaty będą skuteczne, jeżeli ich aplikacja będzie w ciągu dnia powtarzana (szczególnie należy o niej pamiętać po kąpieli w wodzie i wytarciu skóry ręcznikiem), a do fototypu skóry będzie dobrany właściwy faktor SPF. Należy także pamiętać o unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach około-południowych oraz stosowaniu wyższego faktora w miejscach, gdzie występują tzw. odbicia (woda, piasek, śnieg).
Osoby z jakimi chorobami/dolegliwościami skórnymi powinny unikać opalania?
Całkowicie unikać opalania powinny osoby chorobami, których przebieg może nasilić się po ekspozycji na promieniowanie UV, np. toczeń rumieniowaty układowy, trądzik różowaty. Natomiast szczególną ostrożność powinny wykazywać osoby stosujące leki zwiększające wrażliwość na słońce, np. retinoidy z powodu trądziku zwykłego, leki immunosupresyjne z powodu łuszczycy.
Autor artykułuRedakcja